Podlaski Oddział SG opublikował filmik z próby przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

Podlaski Oddział SG opublikował (9.05) krótkie nagranie z granicy polsko-białoruskiej, na którym widać zamaskowanego mężczyznę z telefonem – według komunikatu Straży Granicznej – mówiącego po rosyjsku i instruującego nielegalnych migrantów

„Mimo, że obszar przy granicy znajdujący się po stronie białoruskiej jest strefą dostępną tylko dla służb białoruskich, cały czas pojawiają się tam osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski. Służby białoruskie wskazują im miejsca, podprowadzają pod granicę, przewożą, dostarczają narzędzia do przejścia przez barierę lub pontony do pokonania rzeki granicznej” – podano w komunikacie.

Nagranie ma kilka sekund. Zostało wykonane przez stalową barierę na granicy z Białorusią w miniony poniedziałek ok. godz. 19 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie). Zatrzymano tam wówczas pięciu nielegalnych migrantów pochodzących z Afganistanu i Iranu, po przekroczeniu przez nich granicy z Białorusi do Polski.

Na nagraniu jest zamaskowany mężczyzna z telefonem oraz drugi, który na widok nagrywających zasłania twarz.

„Po białoruskiej stronie oczekiwała jeszcze spora grupa cudzoziemców, która chciała nielegalne dostać się do naszego kraju. Mężczyźni byli instruowani przez zamaskowanego mężczyznę, mówiącego po rosyjsku. Grupa zachowywała się agresywnie (…). Po pewnym czasie osoby te oddaliły się w głąb Białorusi” – podał Podlaski Oddział SG.

Nagranie – opublikowane we wtorek również w mediach społecznościowych SG – to nie pierwszy taki przykład. W marcu Podlaski Oddział SG opublikował film pokazujący próbę sforsowania granicznej rzeki Świsłocz; widać tam było migrantów z pontonem, a w tle samochody służb mundurowych i żołnierza lub pogranicznika z Białorusi.

Pod koniec kwietnia również Podlaski Oddział SG opublikował odkryty w internecie film, który wygląda jak instruktaż organizatorów nielegalnej migracji skierowany do potencjalnych tzw. kurierów, czyli kierowców przewożących od granicy z Białorusią cudzoziemców, którzy ją nielegalnie przekroczyli. Osoba zza kadru wyjaśnia po rosyjsku, jak działają kurierzy i jakie mają zadania. (PAP)

Red. M.L.

Fot. POSG

POSG / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy