Podlaskie koła gospodyń wiejskich otrzymały dofinansowanie na rozwój 

208 tys. zł na rozwój wspólnot i społeczności lokalnych

Za te pieniądze zostaną zorganizowane m.in. pikniki, festyny kulinarne, potańcówki i wiele innych wydarzeń. W czwartek (30.06) wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i przedstawiciele 32 m.in.: stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich czy parafii, które otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa, podpisali umowy w tej sprawie. Spotkanie odbyło się w parku Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Dzięki dotacjom zostaną zrealizowane przedsięwzięcia integrujące mieszkańców wsi, a także podnoszące ich poziom życia.

Rozwój terenów wiejskich to nie tylko budowa dróg, domów kultury, ale to też działania, którym to Wy, mieszkańcy dajecie impuls i pomagacie rozwijać się lokalnym społecznościom – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.  – Poprzez wsparcie finansowe tych inicjatyw staramy się docenić te projekty. Wszystkie te pomysły są warte realizacji, bo to Wy pobudzacie do życia lokalne społeczności i Wasze małe ojczyzny – podsumował.

O tym, jak ważne jest dofinansowanie takich przedsięwzięć mówiła Małgorzata Dąbrowska z Koła Gospodyń Wiejskich „Żochowiacy” z gminy Nowe Piekuty:

Dzięki temu dofinansowaniu zrealizujemy projekt pod nazwą: „Dbaj o tradycję! -przepis na życie”. Będzie to piknik wielopokoleniowy, w czasie którego chcemy propagować tradycje lokalne, kulinarne, i rękodzielnicze. Pragniemy stwarzać takie warunki, aby imprezy tego typu były dostępne dla jak największej ilości lokalnych mieszkańców. 

KGW „Żochowiacy” na swój projekt uzyskało kwotę blisko 7,5 tys. zł. Z kolei Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Wodniczka” na przedsięwzięcie pod nazwą „Potupajka w Szorcach” dostała dofinansowanie w wysokości 7 tys. 330 zł.

Poprzez tę inicjatywę pragniemy zrzeszyć wszystkich z sąsiedztwa przy muzyce dawnej. Chcemy też te tradycyjne tańce i to jak się przy nich kiedyś bawiono,  pokazać młodym ludziom – stwierdziła Bożena Pogorzelska.

Dotację dostały też m.in. Festiwal Rękodzieła i Smaków w Kieljanach, Kuchnia kurpiowska wczoraj i dziś – warsztaty kulinarne, Tatarzy – przez kuchnię do serca, Piknik – Dzień Rodziny w Zabielu, Piknik Rodzinny – Wsi spokojna Wsi wesoła, Tatarzy – przez kuchnię do serca.

W czwartek podpisano umowy tylko z częścią beneficjentów. Wszystkich organizacji, które otrzymały dotacje jest 61. Łączna kwota, która do nich trafi to 386 tys. zł

Początkowo kwota przeznaczona przez zarząd województwa na ten cel wynosiła 275 tys. zł. Doceniając jakość ofert i zaangażowanie społeczności lokalnych władze zwiększyły pulę pieniędzy o 111 tys. zł.  Warto dodać, że jest to o 151 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy