Podlaskie otrzymało ponad miliard złotych na inwestycje w ramach Polskiego Ładu

Wszystkie miasta wojewódzkie otrzymały wsparcie z Polskiego Ładu

W poniedziałek (25.10) premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 23 mld zł.

Do województwa podlaskiego trafiło ponad 1,2 mld zł na inwestycje drogowe, wodno-ściekowe, infrastrukturę turystyczną, sportową czy projekty związane z edukacją i kulturą – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w PUW. Na liście dofinansowanych zadań znalazło się ponad 180 podlaskich inwestycji.

Polski Ład realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwsza edycja naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r.

– Wsparte inwestycje mają bardzo szeroki zakres. Od drogowych, przez ochronę środowiska, gospodarkę wodno-kanalizacyjną, kwestie związane z edukacją, kulturą – mówił (25.10) na konferencji w PUW Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. – Program jest pomocą dla samorządów w zakresie utrzymania, i umocnienia działalności inwestycyjnych w trudnym okresie walki z Covid-19 – dodał.

Wojewoda podkreślił, ta edycja ma charakter pilotażowy.

– Spodziewamy się, że w listopadzie będzie ogłoszony nowy nabór w ramach programu Polski Ład na kolejne inwestycje samorządowe – zapowiedział Bohdan Paszkowski.

Najwięcej środków z tego programu, 88 mln zł, trafi do instytucji podlegających pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego: Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki i Podlaskiego Instytutu Kultury.

Przyznane dzisiaj rządowe wsparcie z funduszu Polski Ład to wspaniała wiadomość dla mieszkańców regionu. Bardzo się cieszymy, że jako samorząd województwa będziemy mogli zrealizować dwie naprawdę duże inwestycje w naszych jednostkach kultury – Teatrze Dramatycznym i Podlaskim Instytucie Kultury – powiedział marszałek województwa podlaskiego. – W skali całego regionu to dofinansowanie jest jeszcze większe niż przyznane nam 88 mln zł. Pieniądze z Polskiego Ładu pozwolą zrealizować różne przedsięwzięcia w większych i mniejszych samorządach, także w Mieście Białystok. Dziękuję za to ogromne wsparcie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i całemu rządowi, bo te pieniądze pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój naszego regionu.

Z kolei Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera zaznaczył, że Polski Ład to program, który dba o potrzeby wszystkich miejscowości na mapie kraju.

Mieszkańcy powiatów i gmin naszego regionu będą się z tych inwestycji cieszyć – mówił wiceminister. – Zwracamy uwagę na Polskę lokalną, patrzymy w kierunku wszystkich powiatów i gmin tak, żeby były one tymi miejscami, w których Polacy chcą mieszkać i żeby mieli dobre warunki do tego – dodał.

Jedną z najwyższych dotacji w regionie otrzymało też miasto Białystok

Na projekt dotyczący rozbudowy ul. 1KD-L w Białymstoku, na odcinku od ul. 42 Pułku Piechoty do ul. W. Wołkowa na osiedlu Bagnówka, Miasto Białystok otrzyma 45,6 mln zł dofinansowania.

Wśród innych projektów z dużym dofinansowaniem znalazł się m.in. projekt Łomży, która chce rozbudować bulwary nad Narwią. Otrzymała na ten cel blisko 38 mln zł. Natomiast po blisko 30 mln zł dofinansowania na infrastrukturę sportową otrzyma Augustów oraz Suwałki.

W konferencji w PUW uczestniczyli także: senator Mariusz Gromko, poseł Jarosław Zieliński, starosta białostocki Jan Perkowski, Grzegorz Jakuć, oraz wicewojewoda Tomasz Madras.

ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI W BIAŁYMSTOKU: Wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład

Program Inwestycji Strategicznych obejmuje 35 obszarów gospodarki.

W pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

W czasie pierwszego pilotażowego naboru każda JST czy związek JST mogły zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

1 wniosek bez kwotowego ograniczenia, 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:

W przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: po zakończeniu inwestycji.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji).

ZOBACZ: Lista dofinansowanych zadań w ramach I edycji Programu Inwestycji Strategicznych
Województwo​_Podlaskie​_20211025.xlsx 0.02MB

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

PUW w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy