Podlaskie pomaga Ukrainie!

Wsparcie dla organizacji pozarządowych, miejsca noclegowe i bezpłatny transport autobusami spółki PKS Nova dla uchodźców, zabezpieczone miejsca dla potrzebujących w szpitalach podległych województwu, zbiórka sprzętu ratowniczego. Podlaski samorząd uruchomił szeroki pakiet pomocy na rzecz walczących o wolność Ukraińców, jak również tych, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną i deklaruje dalsze wsparcie.

– Podlaskie jest przygotowane do przyjęcia uchodźców z Ukrainy – mówił podczas konferencji marszałek Kosicki. – W szpitalach już przygotowano blisko 200 łóżek dla potrzebujących hospitalizacji, jest zapas leków i personel. W Szelmencie czekają miejsca noclegowe. Trwa zbiórka niezbędnego sprzętu, a autobusy PKS Nova wyjadą po uchodźców na granicę polsko-ukraińską, jeśli będzie taka potrzeba.

Bogusław Dębski podkreślał, że inicjatywy pomocowe dla Ukrainy zostały wypracowane wspólnie ze wszystkimi klubami radnych.

– Jesteśmy zgodni, bez względu na przynależność partyjną, co do prezentowanych dziś decyzji – podkreślił przewodniczący sejmiku.

Poinformował również, że na poniedziałkowej sesji sejmiku zostanie przyjęte stanowisko w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Projekt stanowiska jest również efektem współpracy wszystkich klubów.

Szpitale w stanie gotowości

– Mieliśmy w piątek odprawę z dwunastoma dyrektorami podległych nam placówek. Wiemy, że nasze jednostki są przygotowane na przyjęcie osób, które mogą wymagać opieki medycznej, nawet tej szpitalnej. Chciałbym jednocześnie wyraźnie zaznaczyć, że nie będzie to miało żadnego wpływu na opiekę medyczną mieszkańców regionu – mówił marszałek Kosicki.

Marek Malinowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za sektor zdrowia, poinformował, że w szpitalach jest obecnie przygotowanych dla uchodźców 196 łóżek.

– Jest to 60 łóżek zabiegowych i 136 niezabiegowych. Ta liczba mogłaby się zwiększyć, jeśli odblokowane zostałyby łóżka tzw. „covidowe” – podkreślił.

Są miejsca na zakwaterowanie

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment zapewni miejsca pobytu dla uchodźców ukraińskich. Jest tam odpowiednie zaplecze sanitarne, a także miejsca na przygotowanie posiłków.
Radny Sebastian Łukaszewicz poinformował, że również należąca do samorządu wojewódzkiego spółka „Ares” w Suwałkach udostępni należące do niej budynki szkoleniowe na potrzeby noclegowe.

– Tam będzie potrzebny tylko zakup łóżek i stworzenie zaplecza sanitarnego – mówił.

PKS Nova – biletem paszport ukraiński 

Decyzją władz samorządowych, do akcji pomocy uchodźcom włączyła się też spóła PKS Nova. Oferuje bezpłatne przejazdy Ukraińcom, po okazaniu paszportu. Przewoźnik wyśle też swoje autobusy na granicę polsko-ukraińską, aby wspomóc rozlokowanie uchodźców.

– Tutaj czekamy na sygnał od wojewody, bo należy pamiętać, że te wszystkie działania muszą być skoordynowane – mówił marszałek Kosicki.

Marszałek przypomniał, że od piątku (25.02) trwa zbiórka zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego dla służb ratunkowych z Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie. Punkty zbioru sprzętu znajdują się w siedzibach PKS Nova w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach. Szczegóły przedsięwzięcia tutaj.

Dodał, że samorząd województwa planuje wsparcie finansowe bądź rzeczowe dla organizacji pozarządowych uczestniczących w akcjach pomocowych.

Pociąg z Białegostoku do Kowna prawdopodobnie wyjedzie znów w trasę

– Litwa zwróciła się do nas z propozycją wznowienia tego połączenia, aby również przyjmować ukraińskich uchodźców. Będziemy o tym na dzisiejszym sejmiku rozmawiać – przekazał podczas konferencji wicemarszałek Marek Olbryś.

Radny Paweł Wnukowski podziękował wszystkim za okazywaną uchodźcom pomoc. Apelował jednak, aby nie jeździć na granicę na własną rękę, a raczej włączać się w akcje koordynowane przez odpowiedzialne instytucje i organizacje.

Red. OKO

Fot. Mateusz Duchnowski Wrota Podlasia

na podst. informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy