POKtańcówka! Taneczny początek Podlaskiej Oktawy Kultur

Podlaski Instytut Kultury oraz Streat Food Młynowa zaprosili na taneczny początek Podlaskiej Oktawy Kultur 2021! W czwartek na deskach Streat Food Młynowa zagrały topowe kapele muzyki tradycyjnej z woj. podlaskiego i Polski: Kapela Kanka Franka, Kapela Miód na Serce, Kapela Batareja oraz Zawierucha!

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią do stolicy regionu wraca Podlaska Oktawa Kultur. Festiwal rozpoczął się czwartek, 22 lipca i potrwa aż do niedzielnego finału.

Podlaska Oktawa Kultur jest największym i jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Podlaskiego Instytutu Kultury.  Tegoroczna, XIII edycja festiwalu będzie miała inną formę niż dotychczas.

Na festiwalowej scenie artyści z Polski

Na scenie wystąpią zespoły tylko z Polski, a organizatorzy zaprosili do udziału największe gwiazdy muzyki tradycyjnej.

– Podlaska Oktawa Kultur w tym roku będzie wyjątkowo i nie tylko ze względu na wspaniałych artystów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, ale także ze względu na różnorodność i bogactwo, które będą prezentować w swojej twórczości, inspirowanej muzyką ludową, tradycyjną, ale też twórczości, która ma na celu kultywowanie najlepszych naszych tradycji – zapraszała na największe folkowe wydarzenie w regionie Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor PIK.

Potańcówka i warsztaty

Oktawa rozpoczęła się wielką potańcówką w Street Food Młynowa na ul. Młynowej w Białymstoku. Tam również odbyły się warsztaty taneczne. Każdy, kto chciał, mógł spróbować swoich sił w tańcu, ale też nauczyć się go.

Repertuar POK został tak dobrany, aby każdego dnia występował gwiazdorski zespół. A jest w czym wybierać: na tegorocznej Oktawie usłyszymy m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Adama Struga czy Vołosów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00, oprócz niedzielnego, kiedy wystąpią „Kurpie Zielone” – na ten organizatorzy zapraszają o 17.00.

Nowe logo Oktawy

Tegoroczna XIII edycja festiwalu to również inauguracja nowego znaku graficznego Podlaskiej Oktawy Kultur.

– Wykorzystaliśmy ten czas, kiedy nie mogliśmy się widzieć z publicznością, żeby przygotować się do odświeżenia, także wizerunkowego Oktawy – mówiła Izabela Dąbrowska.

Do współpracy zaproszono młodych twórców ze studia We Shoot People Paweł Dudko. Nowe logo składa się z geometrycznych strzałek, które nawiązują do grafiki PIK. Dominuje kolor zielony, który jest nawiązaniem do zdobnictwa obrzędowego, do kolorystki strojów ludowych. Ale są tu też kojarzące się z nowoczesnością szarość, biel i czerń.

Festiwal zostanie zorganizowany przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

PROGRAM XIII PODLASKIEJ OKTAWY KULTUR

22 lipca, godz. 18:00 (Streat Food Młynowa) – warsztaty tańca i POKtańcówka

zagrają: Kapela Kanka Franka, Kapela Miód Na Serce, Kapela Batareja, Zawierucha

 

23 lipca, godz. 18:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: Dobryna, Sztetl, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze”, Susanna Jara & t dot es, Adam Strug

 

24 lipca, godz. 18:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: ZPiT „Wisła”, Tołhaje, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Vołosi

 

25 lipca, godz. 17:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: ZPiT „Kurpie Zielone”, Teresa Mirga i Kałe Bała, Bubliczki, Kapela Ze Wsi Warszawa

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Podlaski Instytut Kultury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy