Policja ostrzega przed oszustwami na wnuczka!

UWAGA! Podlaska Policja tylko dzisiaj (26.06.) odnotowała 8 przypadków usiłowań oszustwa na tzw. wnuczka, gdzie sprawcy wprowadzają w błąd, telefonicznie informując, że członek rodziny miał wypadek, i potrzebne są pieniądze na polubowne załatwienie sprawy. Na szczęście do tej pory nikt nie dał się oszukać.

 

Metody oszustw przybierają różne formy. Zazwyczaj odbywa się to poprzez kontakt telefoniczny, oparty na chęci wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Coraz więcej jest prób oszustw, których ofiarami są seniorzy. We wszystkich takich przestępstwach sprawcy wykorzystują łatwowierność, naiwność, empatię, zaufanie do innych osób, chęć pomocy najbliższym oraz zaskoczenie pokrzywdzonych.

 

Sposoby działania oszustów

 

Naciągacze stosują różne sposoby oszukiwania osób starszych, i wyłudzają od nich całkiem spore sumy pieniędzy. Jedną z najczęstszych metod oszustw osób starszych jest „metoda na wnuczka”. Oszuści kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny, np. wnuka i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Mówią, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą znajomego, którego dokładnie opisują. W umówionym terminie do mieszkania przychodzi ta osoba, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze.

 

Innymi, często stosowanymi  przez naciągaczy metodami są: metoda „na policjanta”, „na wnuczka”, „na kuriera” czy „na prokuratora”, na „wypadek drogowy”.
Przestępcy najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej.

Oszuści, chcąc wyłudzić pieniądze, podają się też za przedstawicieli różnych instytucji. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują dom i kradną pieniądze bądź cenne przedmioty.

Babciu, dziadku! Uważaj na fałszywego wnuczka lub policjanta. Nie daj się nabrać!

 

„Ostrzegajmy bliskich. Apel kierujemy zwłaszcza do osób młodych, aby korzystając z okazji wakacyjnego pobytu u „dziadków” ostrzegali ich o takim zjawisku” – radzi rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa.

 

Policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami

 

Oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach, wywierają presję upływającego czasu. Wykorzystują litość, strach, lęk. W ten sposób chcą zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Oszuści często proponują, żeby zadzwonić na komendę i zapytać o daną sprawę. Nie rozłączają wówczas połączenia telefonicznego i wystraszona ofiara, przekonana jest, że rozmawia z policjantem, a tak naprawdę kontynuuje rozmowę z oszustem, bo nie rozłączyła z nim połączenia. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy policję.

 

 

Policja radzi:

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się z Twoimi bliskimi – wykonaj telefon lub porozmawiaj bezpośrednio.
4. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust – koniecznie powiadom Policję (nr 112 lub 997).

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Pixabay

Podlaska Policja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy