Polskie wilki podwójnie zagrożone? Szakal złocisty a wilk szary

Polskie wilki podwójnie zagrożone? Szakal złocisty a wilk szary

 

Wilk szary (Canis lupus) to jedyny gatunek wilka występujący w na terenie Polski. To zwierzę można nazwać „gospodarzem lasu”, gdyż dba ono o ład w ekosystemie. Obecnie w naszym kraju żyje około 2 tys. osobników. Ze względu na tak mało liczną populację, wilki w naszym kraju są pod ochroną.

 

Zagrożenia

 

Głównym zagrożeniem dla polskich wilków jest ciągle rozwijająca się cywilizacja. Przede wszystkim rozbudowa miast, budowa sieci dróg zdecydowanie ogranicza naturalny pokarm. Wilk nazywany jest „gatunkiem problemowym”, gdyż z powodu braku dostępu do pożywienia zwierzęta te mogą atakować zwierzęta gospodarskie, jak owce, krowy, kozy i (choć rzadziej) konie. W związku z tym, w niektórych środowiskach, utarł się obraz wilka jako bezwzględnego drapieżnika, który powinien być tępiony. Warto zaznaczyć, że szkody powodowane przez zwierzęta tego gatunku nie mają odbicia gospodarczego w skali kraju, mogą być jednak uciążliwe jedynie lokalnie. Również kłusownictwo, jak i wypadki drogowe stanowią realne zagrożenie dla populacji tego gatunku.

 

Szakal złocisty

 

W 2015 roku na terenie Polski odnotowano pojawienie się nowego gatunku drapieżnika – szakala złocistego (Canis aureus). Wtedy taką informację potwierdzili naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Zwłoki szakala złocistego znaleziono wówczas na jednej z dróg w województwie zachodniopomorskim. Jednak później jego obecność zaobserwowano również w Podlaskiem – w Dolinie Biebrzy. Warto zaznaczyć, że osobniki szakala złocistego to jedyni przedstawiciele szakali żyjących poza Afryką. Naturalny obszar ich występowania ciągnie się od Bałkanów Południowych, przez Półwysep Arabski i kraje Bliskiego Wschodu oraz dalej – kraje południowej Azji aż po Mjanmę (wcześniejszą Birmę). Nie wiadomo dlaczego te zwierzęta przybyły do Polski, ale prawdopodobnie jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Należy zaznaczyć iż migracja szakala jest zjawiskiem naturalnym.

 

Szakal złocisty jest mniejszy od wilka, ale większy od lisa. Samce ważą od 7 do 15 kg, samice są nieco mniejsze. Osobniki żyją samotnie lub w parach, rzadziej tworzą grupy składające się z kilku osobników.

 

Rozporządzenie ministra Szyszki – zagrożenie dla wilków?

 

W związku z pojawieniem się szakala złocistego na terenie naszego kraju, w 2017 roku ówczesny minister środowiska – Jan Szyszko wydał rozporządzenie. Rozporządzenie to wprowadziło szakala złocistego na listę gatunków łownych – z dwuletnim moratorium (tymczasowym wstrzymaniem).  W tym roku moratorium wygasło. W związku z tym od 1 sierpnia, zgodnie z planem łowieckim na sezon 2019/2020, dozwolone jest polowanie na szakala złocistego. Przez 7 miesięcy (do 1 marca) myśliwi mogą polować na ten gatunek na terenie całego kraju. Natomiast w miejscach gdzie żyją głuszce lub cietrzewie, albo zasiedlanych w ostatnich 2 latach zającem, bażantem lub kuropatwą strzelanie dozwolone jest przez cały rok.

 

Naukowcy PAN apelują

 

Jak twierdzą naukowcy Polskiej Akademii Nauk, choć szakal złocisty jest mniejszy od wilka szarego, to oba gatunki są podobne. Uczeni przypuszczają, że myśliwi podczas polowań mogą mylić te zwierzęta, a wilki są przecież pod ochroną. Czy zezwolenie na odstrzał szakali złocistych wpłynie na liczebność populacji polskich wilków? Zapewne przekonamy się o tym już niedługo.

 

Komentarz: Pierwsze zdjęcie przedstawia szakala złocistego, a drugie wilka szarego. Czyż nie są podobne?

Red. G.O.

Fot. Podlaskie24.pl/ screen Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych/ wilki.pl/ naukawpolsce.pap.pl

pzlow.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy