Poseł Tyszkiewicz: Walczymy o sprawiedliwe odszkodowania dla przedsiębiorców z Podlasia i Lubelszczyzny

Przedstawiciele branży turystycznej z terenów objętych stanem wyjątkowym apelują do posłów o poparcie ustawy o rekompensatach, którą wczoraj przyjął Senat

„Senat jak zawsze niezawodny. Odrzucone przez PiS w sejmie poprawki do ustawy o rekompensatach za stan wyjątkowy zostały (21.09) przyjęte przez senat. Ostateczne głosowanie w sejmie na posiedzeniu 29.09-01.10.” – napisał w mediach społecznosciowych poseł Robert Tyszkiewicz.

Poseł Robert Tyszkiewicz oraz przedstawiciele branży turystycznej z Białowieży i Kruszynian (22.09) zorganizowali w Białymstoku konferencję ws. ustawy o rekompensatach za utracone przychody i straty poniesione przez przedsiębiorców działających na obszarze stanu wyjątkowego, który został wprowadzony m.in. na wschodnim pograniczu województwa podlaskiego.

🛑 Białystok. Konfererencja ws. ustawy o rekompensatach za stan wyjątkowy

– Mam tu ze sobą zestaw poprawek, które w dniu wczorajszym przyjęła Izba Wyższa naszego Parlamentu. Te poprawki w przyszłym tygodniu trafią pod obrady Sejmu. To oznacza, że prace nad ustawą o rekompensatach są już dziś na ostatniej prostej. To jest ostatni moment, który przesądzi jaka będzie formuła tych odszkodowań – mówi poseł Tyszkiewicz. – Senat podtrzymał wszystkie poprawki, które zostały przez stronę rządową odrzucone w Sejmie. Mianowicie: rozszerzenie działalności, rozszerzenie zasięgu rekompensat, rozszerzenie dostępności rekompensat trzech dodatkowych branż. Dla branży transportu turystycznego, dla branży kultury i rozrywki, oraz dla branży spożywczego handlu detalicznego, i sprzedaży pamiątek. Branże te w sytuacji lockdownu turystycznego  regionu pogranicza ponoszą dzisiaj ciężkie straty – dodaje Robert Tyszkiewicz.

Poseł zwócił się z apelem do wszystkich posłów województwa podlaskiego, bez względu na przynależność klubową czy partyjną, o przyjęcie poprawek Senatu.

– W głosowaniu przyszłotygodniowym poprzyjmy poprawki Senatu. Przyjmijmy przyzwoitą i sprawiedliwą ustawę o rekompensatach. Szczególnie chciałem zwrócić się do posłów Prawa i Sprawiedliwości. Macie prawo i sprawiedliwość w nazwie. Zadbajcie o to, by prawo o rekompensatach było po prostu sprawiedliwe. By można było wypłacić je wszystkim, którzy ponieśli szkody, ponieśli straty. I aby rekompensata ta wynosiła nie 65 % przychodów jak dziś jest to oferowane, ale 80 %  jak proponowaliśmy to w Sejmie, i na nowo proponuje to dzisiaj Senat – apeluje poseł Tyszkiewicz.

O trudnej sytuacji branży turystycznej w obszarze objętym stanem wyjątkowym opowiedzieli Bronisław Talkowski z Kruszynian i Sławomir Droń z Białowieży.

– Z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od możliwości zarabiania, choć normalnie powinniśmy mieć komplet klientów. Białowieża wygląda jak wymarłe miasto – mówi prowadzący wypożyczalnię sprzętu sportowego w Białowieży Sławomir Droń.

Dodaje, że przyznanie rekompensat nie jest „jałmużną”, ale umożliwieniem dalszego funkcjonowania.

Pierwotna propozycja Sejmu dotyczyła mniejszej liczby firm, oraz mniejszej kwoty rekompensat siadających 65 proc. utraconych przychodów. To za mało, dlatego apelujemy do podlaskich posłów, by poparli poprawki Senatu – mówi Bronisław Talkowski z Kruszynian. – Dzisiaj nie mamy żadnego dochodu, a ponosimy tylko koszty. Nie z własnej woli trafiliśmy w taką pułapkę, dlatego prosimy wszystkich podlaskich posłów o przyjęcie ustawy – apeluje Talkowski.

Robert Tyszkiewicz zapowiedział, że niezależnie od rekompensat będzie zabiegał o utworzenie specjalnego funduszu na wsparcie promocyjne regionu, który ucierpiał po wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Białowieża i Kruszyniany dziś nie kojarzą się z wypoczynkiem, ale ze strefą przyfrontową. Trzeba odbudować wizerunek idealnego miejsca do wypoczynku – dodaje Tyszkiewicz.

Zobacz treść uchwały Senatu o rekompensatach za stan wyjątkowy

Array

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy