Powiat moniecki wśród najbiedniejszych w Polsce

Najbiedniejsi, ale najbardziej zaradni- tak mówią o sobie włodarze powiatu Monieckiego, który okazał się jednym z najbiedniejszych w Polsce. To odpowiedź Starostwa Powiatowego w Mońkach na raport Ministerstwa Finansów o dochodach jednostek samorządowych.

 

Według niego średnia wpływu z podatków to 120,38 na osobę. Biedniejszy jest jedynie powiat kazimierski z dochodem 119,26. To dużo poniżej ogólnopolskiej średniej, która wynosi 312,32 zł na osobę. Przyczyn tak niskich wpływów starostwo upatruje w położeniu geograficznym:

 

„Nikt nie zdefraudował majątku powiatu, tylko wpływy z subwencji i dotacji z budżetu państwa oraz lokalnych podatków od firm, instytucji, i niewielkiej ilości mieszkańców powiatu zajętego w dużej mierze przez Park Narodowy, a w pozostałej części typowo rolniczego, są zdecydowanie za małe aby związać koniec z końcem.” czytamy na fejsbukowej stronie Starostwa Powiatowego w Mońkach.

Pozostałymi przyczynami pustki w kasie powiatu mają być pandemiczny lockdown oraz inflacja. „Aktualny wzrost cen i usług, przy jednoczesnym spadku wpływów z podatków sprawił, że brakuje dosłownie na wszystko: paliwo, żwir, asfalt, prąd i inne media.

Wymaga to od nas, tak jak w każdym gospodarstwie domowym, dotkniętym serią podwyżek racjonalnego planowania realizacji zadań” To że brakuje pieniędzy na asfalt widać gołym okiem. Tak wygląda jedna z dróg powiatowych wiodąca do jednej z mniejszych miejscowości w powiecie monieckim.

 Niestety nie jest to widok odosobniony, większość dróg w powiecie wygląda podobnie. Dziury są zalepiane, ale to tymczasowe rozwiązanie. Co chwila powstają nowe. 

W tej beczce dziegciu włodarze odnajdują też łyżkę miodu- szczycą się zaradnością przy tak niskich dochodach: „I właśnie tego dotyczy drugi raport, który wpłynął do naszego urzędu. Najważniejsze Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oznajmiło, że znaleźliśmy się w PIERWSZEJ DZIESIĄTCE rankingu „Wykorzystanie środków z UE” w kategorii powiaty.”
 
Według raportu najbogatszym powiatem w Polsce jest Miasto Stołeczne Warszawa z dochodem 847,11 na osobę. W pierwszej piątce najbogatszych dominują powiaty z województwa mazowieckiego, wśród najbiedniejszych -z podlaskiego i lubelskiego.

Red. RE/OKO

Fot. Podlaskie24.pl/ Starostwo Powiatowe w Mońkach.

Starostwo Powiatowe w Mońkach.

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy