Pożegnanie zimy w Supraślu!

Najpierw przeszli w radosnym orszaku, by o zachodzie słońca rozpalić ogień, w którym zostawili przeszłość, zimę i chorobę. To było pożegnanie wszystkiego, co związane z najchłodniejszą porą roku, śmiercią i chorobą – pod postacią marzanny, do której każdy, w ciągu dnia, mógł dołączyć intencje – w postaci słomianych supełków – tego, co chce już zostawić za sobą. Tak w sobotę wyglądało ostateczne rozprawienie się z zimą w Supraślu!

Topienie marzanny, czyli słomianej kukły, dziś jest już tylko formą wspólnej zabawy, ale dawniej obrzędowi temu przypisywano magiczną moc. Zwyczaj ten sięga XV wieku i ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach słowiańskich. Marzanna symbolizowała zimę, śmierć, choroby i nieszczęścia. Jej utopienie miało przywołać wiosnę, pobudzić przyrodę do życia oraz zapewnić urodzaj.

Kapela Batareja powstała w 2017r. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną różnych stron Polski. Coraz częściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także wschodniego pogranicza.

Możecie wspomóc kolejne inicjatywy twórców wspierając ich np. poprzez wpłatę na:

https://zrzutka.pl/2rws7z

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Kapela Batareja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy