Premier: dopóki będziemy rządzić, będziemy starali się o godne życie seniorów

Tak długo, jak rząd PiS będzie rządził, będziemy starali się o jak najlepsze i jak najbardziej godne emerytury, godne oraz aktywne życie naszych seniorów; 14. emerytura to nie rozdawnictwo, to jest staranie o godność – mówił we wtorek (17.05) premier Mateusz Morawiecki

We wtorek premier wraz z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg odwiedzili Klub Seniora w Świerczach w województwie mazowieckim. Spotkali się z mieszkańcami i zapewniali o wsparciu rządu dla starszych osób.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Maląg poinformowała, że we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zapowiedziała, że wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu.

Premier Morawiecki podkreślił, że wraz z wyborem PiS, Polacy wybrali model państwa aktywnego, które służy interesom ludzi i działa w sytuacji „niepogody gospodarczej”.

„Z taką sytuacją mamy do czynienia teraz. Dlatego to jest czas na państwo aktywne, które wypracowuje nowe dochody po to, aby móc przeznaczyć je na wsparcie dla tych, którzy są w jesieni życia, dla naszych seniorów” – dodał.

Według premiera, państwo pod rządami PO nie miało środków na szeroką politykę wsparcia dla seniorów. „Liberałowie powiedzą, że 14-tka, którą dzisiaj przyjmujemy na rządzie to rozdawnictwo, a ja powiem, że to jest staranie o godność” – zaznaczył.

„Oni powiedzą, że nas na to nie stać, to fakt, kiedy oni rządzili to nie było nas na to stać. Oni powiedzą, że państwo powinno być nocnym stróżem, nie wtrącać się, a ja powiem, że państwo powinno być państwem z sercem dla tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują” – powiedział Morawiecki. Zapewnił, że polityka jego rządu uwzględnia potrzeby najbardziej poszkodowanych. Jak dodał, już wprowadzono m.in. emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł.

Premier zwracał uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała m.in. perturbacje na rynku surowców. Przypomniał, że rząd obniżył stawki VAT na żywność oraz paliwa. „Staramy się zapewnić, żeby były środki na wsparcie dopłat do nawozów i wszystkie inne potrzeby dla rolników i przedsiębiorców” – dodał.


Premier podkreślił, że dla seniorów, poza sprawną służbą zdrowia i godnymi emeryturami, najważniejsze jest to, by „czas, który nazywamy jesienią życia, był jak najaktywniejszym czasem”. „Tak długo, jak rząd PiS będzie rządził, będziemy starali się o jak najlepsze i jak najbardziej godne emerytury, godne oraz aktywne życie naszych seniorów” – oświadczył.

Szef rządu zauważył też, że wysoka inflacja – nazywana przez niego „putinflacją” jest spowodowana przez rosyjską agresję na Ukrainę, a polski rząd podejmuje szereg działań, by ją ograniczać. Morawiecki również mówił o różnicach w polityce społecznej rządów PO-PSL i PiS.

„Na koniec warto zapytać, komu zaufacie, zwłaszcza w trudnym czasie. Czy liberałom z PO i Donaldowi Tuskowi, który o seniorach mówił +moherowe berety+, czy liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, który dla wszystkich seniorów ma po prostu serce na dłoni i stara się zrobić wszystko, by nasza formacja rzeczywiście służyła tym, którzy najbardziej tego potrzebują” – dodał premier. (PAP)


Red. M.L.

Fot. PAP/Piotr Nowak

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy