Prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał się pod deklaracją pomocy dla uchodźców. Co sądzą o tym białostoczanie? [SONDA]

Unia Metropolii Polskich 23 sierpnia wydała stanowisko w sprawie pomocy uchodźcom z Afganistanu. Owa organizacja zrzesza 12 miast (między innymi Białystok, Warszawę, Gdańsk), a prezesem jej zarządu jest Prezydent Tadeusz Truskolaski. Białostoczanie mają na ten temat różne odczucia – jedni popierają decyzję, inni się z nią nie zgadzają. Do sprawy odniósł się także radny PiS Henryk Dębowski, który skrytykował Prezydenta Miasta.

Stanowisko UMP w sprawie uchodźców z Afganistanu

„W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my – prezydenci miast UMP – deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie.” – taką deklarację złożyło 12 prezydentów miast, które wchodzą w skład fundacji. W dalszej części dokumentu możemy przeczytać, że zrzeszeni ciągle podtrzymują chęć współpracy z rządem i organizacjami pozarządowymi w kwestii kryzysów migracyjnych.

„Konkretny udział samorządów w realizacji zadań musi być ustalony z uwzględnieniem zasad ustrojowych, regulujących podział kompetencji pomiędzy samorządem a administracją rządową. To do Rady Ministrów należą pierwsze decyzje, w których określone zostaną, w porozumieniu z samorządami, standardy realizacji i sposoby finansowania tego typu zadań” –  Podkreślają, że podjęcie konkretnych działań wymaga kooperacji z rządzącymi.

Poprzez tę współpracę rozumieją konieczność podziału kompetencji między administracją rządową a samorządami. Do tego dochodzi określenie ścieżki prawnej i modelu finansowania tych działań. Zaznaczyli, że dopiero po nakreśleniu zasad i zakresu współpracy, miasta  UMP będą w stanie skonkretyzować jakie działania podejmą w kwestii pomocy uchodźcom z Afganistanu.

Radny PiS Henryk Dębowski nie jest do końca zadowolony z decyzji Prezydenta

Radny PiS Henryk Dębowski w rozmowie z Dzień Dobry Białystok wyraził się krytycznie wobec tego stanowiska. Zarzucił Prezydentowi, że to nie pierwsza sytuacja, w której  podpisuje deklarację, bez konsultacji z mieszkańcami i radą miasta.

„Kolejny raz prezydent Truskolaski podpisuje stanowisko bez konsultacji z mieszkańcami, żeby móc rozlokować uchodźców w Białymstoku. Pytanie, czy miał na myśli nielegalnych imigrantów z bliskiego wschodu, czy uchodźców z Afganistanu, którym obecnie pomaga Rząd RP? Podpisując takie stanowisko, trzeba zachować się odpowiedzialnie i wyjaśnić mieszkańcom ilu uchodźców chciałby przyjąć Prezydent, w czyim imieniu i gdzie zamierza ich ulokować oraz czy chce zapłacić za ich pobyt ze środków budżetu miasta, czy z własnej kieszeni” – mówi Henryk Dębowski dla portalu Dzień Dobry Białystok.

Radny zaznaczył, że Prezydent pierwszorzędnie powinien zająć się Białostoczanami, którym dalej doskwiera pandemia COVID-19.

Ponadto uważa, że ta deklaracja to jedynie słowa, które nie będą poparte czynami – „Zatem odnośnie stanowiska o przyjmowaniu uchodźców, to moim zdaniem, jest to kolejne polityczne stanowisko samorządowców UMP, za którym nie pójdą żadne realne działania”.

 

Zobacz film:

Różnica między migrantem a uchodźcą

Radny Henryk Dębowski podkreślił, że na granicy Polsko-Białoruskiej nie znajdują się uchodźcy, a nielegalni imigranci. Migrantem jest osoba, która wyjeżdża ze swojego kraju w celu poprawy jakości swojego życia dzięki lepiej płatnej pracy w bogatszym kraju czy też z chęci zdobycia wiedzy na lepszych uniwersytetach. Uchodźcy w odróżnieniu od migranta grożą śmierć lub prześladowania w jego ojczyźnie. Jako przykład uchodźców można podać Afgańczyków, którzy współpracowali z polską dyplomacją. W obecnej sytuacji jest to równe wyrokowi śmierci ze strony talibów.

Pomocna będzie statystyka, którą 29 sierpnia Straż Graniczna zamieściła na Twitterze – „Od początku sierpnia na granicy funkcjonariusze SG zatrzymali ponad 900 nielegalnych imigrantów, wśród nich dominują obywatele Iraku-602 osoby. Obywateli Afganistanu było 130, pozostali cudzoziemcy to m.in. ob. Somalii, Tadżykistanu i Syrii”


W tym zestawieniu najwięcej jest Irakijczyków, którzy ze względu na sytuację w Iraku są uznawani za migrantów, a nie uchodźców.

Białostoczanie o decyzji Prezydenta

Mieszkańcy Białegostoku mieli podzielone opinie w tym temacie.

„Uważam, że to jest jedyne dobre rozwiązanie. Ludziom trzeba pomagać, szczególnie wtedy kiedy tej pomocy naprawdę potrzebują. To jest nieludzkie zostawiać ludzi w takiej sytuacji” – opowiada Joanna

Jak Białostoczanie mogą pomóc uchodźcom z Kabulu? Odpowiada – „Myślę, że po pierwsze powinniśmy mieć świadomość, że to jest dobre rozwiązanie. Nie wiem gdzie, będą mieszkać, natomiast myślę, że możemy zebrać tyle darów, żeby mogli się odnaleźć”.

Joanna zwątpiła, że Afgańczycy na stale osiedliliby się w Białymstoku, założyła, że pojadą gdzieś dalej, najpewniej na zachód.

„To jest inna kultura, oni nigdy z nami nie będą chcieli się zasymilować. To są brednie, mrzonki. Islam to jest wielkie przeciwieństwo wiary chrześcijańskiej, to się nigdy nie pogodzi. Żadnej asymilacji nie będzie” – stanowczo komentuje Krzysztof.

Zdanie Krzysztofa podzieliła Regina – „To jest inna religia, inne wyznanie, inne wszystko. Ta kultura nie współgra z naszą. Z tego co już się wie to oni nie chcą się asymilować”

„Ja jestem tego zdania, że młodzi powinni zostać w Kabulu i walczyć, żeby zwyciężyć. Nie uciekać do innego państwa i zostawiać to wszystko” – do walki zagrzewa Anna.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że to upraszcza sytuację do romantycznego zrywu przeciwko okupantowi. Sam Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani uciekł z kraju, chcąc uniknąć rozlewu krwi. W takiej sytuacji młodzi Afgańczycy nie byliby w stanie wiele zdziałać w walce z talibami.

Pozostali respondenci sondy ulicznej odpowiadali podobnie jak Joanna. Mówili, że uchodźcom należy zaproponować mieszkanie socjalne, pomóc znaleźć pracę i nie być obojętnym w tej sytuacji.

Red. Maciej Walesiuk, Kamil Dąbrowski

Fot. Dawid Gromadzki/Urząd Miasta w Białymstoku, Twitter Straży Granicznej, UMP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy