Program Święta Niepodległości w Białymstoku

W sobotę (11 listopada) w Białymstoku odbędą się uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Wspólnie uczcimy pamięć o tamtych wydarzeniach uczestnicząc w uroczystościach, imprezach sportowych i kulturalnych, oraz wywieszając biało-czerwone flagi. Fundacja Białystok Biega zaprasza tradycyjnie na  wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.

Główna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku rozpocznie się w sobotę (11 listopada) o godz. 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście odbędą się również wydarzenia kulturalne i sportowe.

Fundacja Białystok Biega tradycyjnie organizuje imprezę dla całych rodzin „Biegnę dla Niepodległej”. To wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Biegacze – dorośli i dzieci –spotkają się na starcie w Białymstoku, ale do wydarzenia można dołączyć również wirtualnie, biegnąc dla Niepodległej na całym świecie. Do wyboru są dwa dystanse: bieg na 10 km, którego trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (start o godz. 14.20), oraz bieg na symbolicznym dystansie 1918 m (godz. 14.00). Dzieci, w zależności od wieku, będą miały do pokonania 100, 400 lub 600 metrów (godz. 10.00). Start i meta zlokalizowane będą na Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego, biegacze pobiegną ulicami centrum miasta. Zawodnicy na mecie otrzymają medale z wizerunkiem Ignacego Daszyńskiego. Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie Biegnę dla Niepodległej.

Tego samego dnia (11 listopada) od godz. 9.30 Muzeum Wojska zaprasza do wspólnego spędzenia Święta Niepodległości. Do godz. 16.30 można będzie zwiedzić wystawy stałe, obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego przed siedzibą placówki i stanowisko edukacyjne dla najmłodszych. Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej przygotował specjalną wystawę „Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w.”. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na „12. wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych”. Spotkanie poprowadzi Joanna Schmidt-Bura, akompaniować będzie Szymon Borys (fortepian), prowadzenie śpiewu: Andrzej Bielski & company. Początek o godz. 17.00 w Galerii przy Rynku Kościuszki 4. Wstęp wolny.

Białostocki Ośrodek Kultury przygotował warsztaty edukacyjne dla dzieci „Puk, puk, oto Ziuk”, na które zaprasza w niedzielę, 12 listopada, o godz. 14.00 do Centrum im. L. Zamenhofa. Podczas autorskich zajęć edukatorzy opowiedzą historię Józefa Piłsudskiego, odpowiedzą na pytania, co to znaczy „być pod zaborem” oraz czym była „konspiracja”. Wykorzystana do tego będzie piaskownica, klocki Lego i peruka. Warsztaty łączą teorię z praktyką – dzieci podczas zajęć wykonają kołnierzyk w formie wycinanki lub wąsy z konopi lnianych. Zapisy na te zajęcia: tel. 85 67 67 367 lub osobiście w kasie CLZ (w godz. 10.00-17.00 od wtorku do niedzieli). Na warsztaty organizator zaprasza również grupy zorganizowane (min. 10 osób) – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

W intencji Niepodległej Ojczyzny zostaną również odprawione nabożeństwa i uroczystości religijne: 10 listopada o godz. 12.00 w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, 11 listopada o godz. 8.30 w katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15, o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej 1, 12 listopada o godz. 10.00 w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy