Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w Świsłoczy

Prokuratura Rejonowa w Sokółce (Podlaskie) wyjaśnia okoliczności śmierci nielegalnego migranta, którego zwłoki znaleziono w rzece Świsłocz na granicy z Białorusią. Z dokumentów znalezionych przy zmarłym wynika, że może to być 32-letni obywatel Kamerunu

Ciało znaleziono w środę (24.05) rano w rejonie miejscowości Łosiniany (gmina Krynki). Rzeka Świsłocz to miejsce, gdzie wciąż notowane są przez SG próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski. Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz mówiła w środę PAP, że zwłoki zauważono z drona, podczas działań patrolowych w tej części granicy. Po dokładniejszym obejrzeniu zarejestrowanego materiału w wodzie zauważono ciało, wtedy została powiadomiona policja.

Śledztwo, w którym wyjaśniane są okoliczności śmierci, wszczęła Prokuratura Rejonowa w Sokółce. Jak powiedział w czwartek PAP szef tej prokuratury Artur Kuberski, odnaleziono zwłoki mężczyzny. Przy zmarłym były dokumenty, wskazujące na to, że może to być 32-letni Kameruńczyk. Zlecona została sekcja zwłok, śledczy będą też potwierdzać tożsamość tego mężczyzny.

To nie pierwszy przypadek znalezienia zwłok w granicznej rzece Świsłocz od początku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. W lutym były to ciała dwóch osób – kobiety i mężczyzny.

Wszystkie śledztwa dotyczące okoliczności śmierci nielegalnych migrantów – po przeprowadzeniu niezbędnych czynności przez właściwe miejscowo prokuratury rejonowe – przekazywane są do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Gdy zaczął się kryzys migracyjny na tej granicy, jesienią 2021 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku postanowiła, że sprawy dotyczące śmierci migrantów będą łączone i przekazywane do prowadzenia przez suwalską prokuraturę.


Tam prowadzone są obecnie dwa główne śledztwa, w których każdy przypadek jest oddzielnym wątkiem. W pierwszym śledztwie badane są okoliczności śmierci osób, których ciała znaleziono w pobliżu wschodniej granicy od jesieni 2021 – gdy ten teren objęty był stanem wyjątkowym – do końca 2022 roku. W drugim – przypadki odnotowane od początku 2023 roku.

Według danych Podlaskiego Oddziału SG, od początku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią znaleziono w pobliżu tej granicy zwłoki lub szczątki 23 osób. (PAP)

Red. M.L

Fot. zdjęcie ilustracyjne Twitter @Straz_Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy