Przed sejmikiem gier politycznych ciąg dalszy

 

Dolewaniem oliwy do ognia nazwał chęć przegłosowania przez posłów PiS ustawy regulującej prace sejmików wojewódzkich przewodniczący sejmiku Karol Pilecki. Grupa posłów PiS przygotowała projekt ustawy, który reguluje zwoływanie sesji i ogłaszanie przerw w obradach przez przewodniczącego sejmiku.

Nie ma żadnych obiektywnych przesłanek do nowelizacji ustawy o samorządzie województwa – uważają podlascy działacze Platformy Obywatelskiej, krytykujący projekt ograniczeń w decyzjach przewodniczących sejmików, złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

W miniony czwartek (06.12) złożyli oni projekt nowelizacji ustawy o samorządzie województwa, która ma na celu – jak napisali w uzasadnieniu – „uniemożliwienie w przyszłości paraliżowania pracy sejmików województw przez ich przewodniczących”. Autorzy projektu chcą wprowadzenie szeregu ograniczeń, które mają uniemożliwić m.in. dowolne wprowadzanie przerw w ich obradach.

Projekt PiS wprowadza wymóg uzyskania zgody sejmiku na ogłoszenie przerwy w jego obradach. Ponadto – rozstrzygając o przerwaniu sesji – sejmik województwa ma określać czas trwania przerwy, a zamknięcie sesji obrad ma być możliwe po zrealizowaniu wszystkich punktów porządku obrad. Posłowie PiS chcą też, by  kiedy zawiodą inne prawne sposoby na dokończenie sesji  premier mógł wyznaczyć radnego, który wykonywałby zadania przewodniczącego sejmiku.

Opozycja uważa, że chodzi o sytuację w podlaskim sejmiku

Opozycja uważa, że chodzi o konkretną sytuację w podlaskim sejmiku. Mimo posiadania większości przez Prawo i Sprawiedliwość na przewodniczącego wybrano tam w tajnym głosowaniu przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej Karola Pileckiego, który na kolejnej sesji, w której programie był też punkt o jego odwołaniu, ogłosił przerwę.

Stało się to po wyborze komisji skrutacyjnej. Przed głosowaniami – na znak protestu wobec planów odwołania przewodniczącego – salę obrad opuścili jednak radni KO i PSL. Komisję skrutacyjną udało się powołać z samych radnych PiS, ale potem przewodniczący sesję przerwał, w związku z tym, że nie uczestniczyli w niej radni KO i PSL.

Przewodniczący sejmiku o nowelizacji ustawy

Przewodniczący sejmiku Karol Pilecki zapewniał, że nie ma „żadnych obiektywnych przesłanek” do nowelizacji ustawy o samorządzie województwa, a do tego nowelizacji w planowanym trybie. Przypomniał, że wznowienie sesji sejmiku planowane jest na 11 grudnia.

Nie ma żadnego zagrożenia, odnośnie wydłużania terminów czy posiedzeń sesji sejmiku. Nie grozi to rozwiązaniem sejmiku (w ciągu trzech miesięcy od wyników wyborów musi być wybrany zarząd województwa) – mówił.

Próba zmiany ustawy nadszarpnęła zaufanie wszystkich stron do siebie – powiedział, odnosząc się do rozmów klubów radnych w sejmiku. Powołując się na naczelną zasadę prawną „lex retro non agit” (prawo nie działa wstecz) mówił, że planowana nowelizacja nic nie zmieniłaby w sytuacji, gdyby np. ogłosił przerwę trwającą do 25 stycznia.

– Jutro (we wtorek) tak naprawdę nie wykluczamy żadnego scenariusza. Mam tylko głęboką nadzieję, że ten kubeł zimnej wody, jaką była ta przerwa w sesji przysłuży się wszystkim i jutrzejsze obrady będą przebiegały bez komplikacji a wszelkie zobowiązania, jakie radni wobec siebie poczynili, będą dotrzymane – dodał. Mówił, że radni porozumieli się ale przyznał, że póki co jedynym tego zabezpieczeniem jest „kredyt zaufania”.

Poseł  PiS Dariusz Piontkowski nie wyklucza, że ustawę posłowie i senatorowie są w stanie przegłosować do końca tygodnia. Uważa ją za potrzebną, żeby w przyszłości uniknąć chaosu i patu w jakim znalazł się podlaski sejmik.To ma być reakcja na blokowanie samorządu przez opozycję. Sejmik to reprezentacja ponad miliona mieszkańców nie może go blokować jedna osoba- dodał poseł PiS.

Mam nadzieję, że zanim ustawa zostanie uchwalona w sejmiku dojdzie do porozumienia, bo ciągle sejmik jest rozgardiaszu a czeka uchwalenie budżetu województwa.

Jednak ocenia, że ustawa po jutrzejszym posiedzeniu regionalnego parlamentu czyli sejmiku nie będzie regulować pracy sejmiku podlaskiego a jedynie pomoże w innych województwach.

Dokończenie przerwanej sesji sejmiku zaplanowane jest na wtorek 11.12 . Początek o 16.00.

 

red.OKO/PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy