Dotacje na zabytki w woj.podlaskim

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków – prof. Małgorzata Dajnowicz przyznała 55 dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Rozdysponowano blisko 2,2 mln złotych.

 

– Przyznawaliśmy dotacje według określonych kryteriów, biorąc pod uwagę przede wszystkim stan zachowania zabytku i jego znaczenie dla dziedzictwa kulturowego woj. podlaskiego. Zależało nam, aby wsparcie mogły otrzymać zarówno obiekty sakralne jak i świeckie. Po raz pierwszy w dziejach – jako konserwator podlaski – zadecydowałam o dofinansowaniu prac przy Pałacu Branickich – naszej „perle” pośród zabytków Podlasia oraz o wsparciu samorządu w konserwacji Pomnika Stefana Czarneckiego zlokalizowanego w centrum Tykocina – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Za oczywiste uznaliśmy przyznanie dotacji na kolejne etapy prac przy Pomnikach Historii, to jest m.in. przy Bazylice Św. Rocha. Wsparcie finansowe okazało się bardzo potrzebne podlaskim Tatarom przy remoncie drewnianego Meczetu w Kruszynianach. Bardzo cenimy prace stricte konserwatorskie – i w tym miejscu za niezbędne uznałam dofinansowanie konserwacji ołtarzy (np. w Wiżajnach, Różanymstoku, Milejczycach, Grodzisku, Turośli), obrazów, w tym ikon (m.in. w Supraślu, Drohiczynie, Białowieży, Mostowlanach, Stawiskach) – wyjaśnia prof. Dajnowicz.

– Szczególną uwagę zwracaliśmy na obiekty leżące przy granicy, nie tylko na urocze Wigry, Bazylikę sejneńską przypominającą o bliskości Wilna, ale także np. na Niemirów, leżący przy granicy z Białorusią, gdzie chcemy wesprzeć remont elewacji kościoła katolickiego pw. Św. Stanisława. Poza tym wskażę także na konieczne prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabezpieczeniu ruin neogotyckiego kościoła pw. Św. Antoniego w Jałówce oraz konserwację unikalnej wręcz, pięknej rzeźby figuralnej z grupy „Ukrzyżowania” z kościoła katolickiego w Narwi. Priorytetowo traktuję – jak w ubiegłym roku – prace ratownicze, niezbędne i pilne remonty zabytkowych, zwłaszcza drewnianych obiektów sakralnych oraz świeckich. Dofinansowaniem objęliśmy zabytki z całego regionu, to jest z Białostocczyzny, Łomżyńskiego, Suwalszczyzny, okolic Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Drohiczyna – dodaje prof. Dajnowicz.

W tym roku PWKZ przyznał 55 dotacji na kwotę blisko 2,2 mln złotych

Zarezerwowane zostały również niezbędne środki na refundacje. Przygotowana jest także lista rezerwowa obiektów do dofinansowania ze środków z budżetu WKZ. Spośród podlaskich zabytków, najwyższą dotację w wysokości 170000 złotych otrzymał dom staromiejski w Supraślu (dawna plebania).

 – Już w 2011 r. mój poprzednik, po przeprowadzonej kontroli wydał zalecenia natychmiastowego remontu, a właściwie prac zabezpieczających obiekt. Wówczas – przy braku środków na dotacje – obiekt ten ze strony PWKZ nie otrzymał niestety żadnego wsparcia finansowego. Jest to cenny XIX w. dom, aktualnie w stanie krytycznym, zasługujący na „uratowanie”, wpisujący się także w architekturę unikalnego w skali nie tylko regionu, ale i kraju a nawet Europy Supraśla. Dodam, że wsparcie finansowe na rekonstrukcję XVI w. fresków otrzymał także supraski prawosławny Monastyrmówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

Pieniądze pochodzą z budżetu państwa i, podobnie jak w ubiegłym roku, są największymi w historii województwa, pozyskanymi przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wiele obiektów otrzymało dotację ze środków wojewódzkiego konserwatora po raz pierwszy.

Pełna lista przyznanych dotacji znajduje się TUTAJ

 

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy