Radni miejscy uchwalili (17.12) budżet Białegostoku na 2019 rok.


Dochody  Białegostoku mają wynieść 2,12 mld zł, a deficyt – 192,6 mln zł. 

Projekt budżetu Białegostoku na 2019 r. zakładał dochody sięgające 2,12 mld zł – to o niecałe 25 mln zł więcej niż w tym roku. Ostatecznie dochody mają być o 750 tys. zł wyższe niż w projekcie; o taką samą kwotę zwiększone zostały przyszłoroczne wydatki miasta.

Wobec zakładanych w przyszłym roku niższych wydatków, mniejszy ma być też deficyt, który ma wynieść 192,6 mln zł. Deficyt w tegorocznym budżecie to blisko 259 mln zł. Dług miasta, który na koniec tego roku ma wynieść 801 mln zł, na koniec 2019 r. prognozowany jest na 993 mln zł.

KO ma większość, czyli 16 mandatów w 28-osobowej Radzie Miasta Białystok nowej kadencji i wspiera prezydenta Truskolaskiego; w opozycji są radni klubu PiS. Prezydent w formie autopoprawki uwzględnił sześć zgłoszonych przez nich zmian, spośród ok. 30 zgłoszonych wcześniej do projektu.

Radni PiS zgłosili też kolejny pakiet poprawek na sesji, m.in. propozycję sfinansowania (od września) bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich; uczniowie podstawówek i gimnazjów od trzech miesięcy z takiej ulgi już korzystają. Liczyli na przyjęcie przynajmniej niektórych z nich, jednak decyzją klubu większościowego wszystkie głosowano wspólnie i odrzucono.

 

Projekty drogowe największe w budżecie

Największe z białostockich inwestycji w 2019 r. to projekty drogowe, które już są realizowane, w większości te dofinansowane z UE – wśród nich główna część inwestycji na drodze wylotowej z miasta w kierunku Warszawy, czyli tzw. węzeł Porosły; w 2019 r. inwestycja ta będzie kosztowała 184,6 mln zł. Kolejne ponad 100 mln zł zaplanowano na przebudowę kilku dużych ulic, m.in. w ramach projektu poprawy dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej.

Na uzbrojenie terenów inwestycyjnych miasto przeznaczy 11 mln zł, a 2,2 mln zł – na przygotowanie dokumentacji budowy w ciągu kilku lat ok. 800 mieszkań komunalnych.

 

źródło: PAP/ red. OKO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy