Rehabilitacja po przebytej chorobie COVID-19 w podlaskich szpitalach

W ośmiu podlaskich placówkach medycznych pacjenci, którzy przeszli COVID-19, będą mogli skorzystać ze specjalistycznej rehabilitacji

Porozumienia w tej sprawie zostały podpisane 2 lutego. Inicjatorem projektu jest Samorząd Województwa Podlaskiego, a partnerami szpitale w Grajewie, Hajnówce, Dąbrowie Białostockiej, Łapach, ośrodek rehabilitacji w Suwałkach, szpitale wojewódzkie w Łomży i w Białymstoku oraz USK w Białymstoku. Na to przedsięwzięcie przewidziano 5 mln zł z funduszy europejskich, za które placówki kupią sprzęt i aparaturę do rehabilitacji.

Choć jesteśmy w trakcie piątej fali pandemii, zarząd województwa już teraz myśli, co będziemy robić potem. Mieszkańcy potrzebują takich działań, chcą czuć się bezpiecznie – powiedział marszałek Artur Kosicki. – Rehabilitacja będzie prowadzona w różnych szpitalach, zarządzanych przez powiaty, skarb państwa czy województwo. Są one usytuowane w różnych częściach województwa, aby ta opieka była kompleksowa i mógł z niej skorzystać każdy mieszkaniec Podlaskiego.

Pieniądze na rehabilitację pocovidową będą pochodzić z dodatkowych 14 mln euro, jakie Województwo Podlaskie otrzymało z Komisji Europejskiej (KE) w ramach React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe).

To nowy mechanizm pomocowy KE, będący odpowiedzą na kryzys wywołany pandemią. Pieniądze z tej puli mogą zostać wykorzystane m.in. na wsparcie ochrony zdrowia. Dotacja zostanie przyznana po rozpatrzeniu wniosku, który przygotował Departament Zdrowia w urzędzie marszałkowskim.

– Jesteśmy w trakcie kolejnej odsłony pandemii koronawirusa. Dbamy oczywiście o chorych, ale musimy również zadbać o tych, co już przeszli tę chorobę i nadal odczuwają jej skutki, mają powikłania, dolegliwości – powiedział Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sektor zdrowia.

Irena Łukaszuk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach wyjaśniła, że z rehabilitacji pocovidowej korzystać będą mogli pacjenci w stanie średnim i ciężkim.

– Skutki choroby mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy, dlatego rehabilitację będzie można rozpocząć nawet do 12 miesięcy od zakończenia choroby. A sama rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni – powiedziała Irena Łukaszuk.

Będzie to pierwszy w województwie i jeden z kilku w Polsce kompleksowych projektów, które mają na celu pomoc osobom, wymagającym rehabilitacji po COVID-19.

Rehabilitację pocovidową mają poprowadzić:

Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach,

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach,

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w  Białymstoku.

Red. M.L.

Fot. zdj. ilustracyjne M. Jakowiak UM Białystok / M. Duchnowski UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy