Ruszyły konsultacje w sprawie nazwy Stadionu Miejskiego

Ruszyły konsultacje w sprawie nazwy Stadionu Miejskiego

Wczoraj (24 lipca) na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej w Białymstoku prezydent miasta – Tadeusz Truskolaski na konferencji prasowej ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących nazwy białostockiego stadionu.

Przedstawiono 3 propozycje patronów tego miejsca:

  • im. 42 Pułku Piechoty,
  • im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego,
  • im. Seweryna Nowakowskiego

Przez 5 lat poszukiwania sponsora, od którego nazwę czerpałby Stadion Miejski, nie powiodły się. W związku z tym postanowiono, aby to miejsce posiadło patrona. Osoba, patron, której imieniem nazwano by obiekt musi być związana z historią Białegostoku i Jagiellonii, a także ze sportem. W związku z tym przedstawiono 3 powyższe propozycje. Jednocześnie prezydent miasta nie wyklucza możliwości przejęcia nazwy od potencjalnego, przyszłego sponsora.

Propozycje

Wśród proponowanych nazw znalazła się ta im.  42. Pułku Piechoty. To właśnie żołnierze z tego właśnie pułku stworzyli w 1920 roku Wojskowy Klub Sportowy 42. Pułku Piechoty Białystok. Od 1932 roku WKS zaczął funkcjonować pod nazwą BKS Jagiellonia Białystok.

Kolejną propozycją jest imię Mariana Zyndrama Kościałkowskiego. Kościałkowski był polskim politykiem – premierem Polski  i wojewodą białostockim, związanym z obozem piłsudczykowskim. Ponadto wymyślił i zaprojektował utworzenie Jagiellonii jako mocnego ośrodka sportowego. Był też pierwszym honorowym prezesem klubu.

Trzecia – ostatnia propozycja to imię Seweryna Nowakowskiego – prezydenta Białegostoku. Nazywany „budowniczym nowoczesnego Białegostoku.” Mocno angażował się w prace na rzecz miasta oraz jego sportowy rozwój. W latach 1935-1939 był wiceprezesem Jagiellonii.

Gdzie i jak oddać głos?

„Opinie można składać w wersji elektronicznej (w plikach nieedytowalnych pdf lub jpg, na adres konsultacje@um.bialystok.pl) i papierowej. Wypełnione ankiety papierowe można zostawić w kilku punktach: w Kancelarii Ogólnej Departamentu Organizacyjnego i Nadzoru UM przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5, w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu przy ul. Słonimskiej 8, w Centrum Aktywności Społecznej UM przy ul. Św. Rocha 3, w budynku Stadionu Miejskiego przy ul. Słonecznej 1.”

Konsultacje potrwają do 23 sierpnia.

 

Red. G.O.

Fot. bialystok.pl

UM

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy