Sąd unieważnił uchwałę radnych Brańska o budżecie obywatelskim

WSA w Białymstoku uwzględnił we wtorek skargę wojewody podlaskiego i unieważnił uchwałę radnych Brańska o budżecie obywatelskim na 2025 r.

Wojewoda zakwestionował przepisy o m.in. zgłaszaniu projektów. Radni już uchwałę poprawili i przyjęli nową. Odbyło się też głosowanie na zgłoszone projekty.

Pierwszą uchwałę o budżecie obywatelskim Brańska na 2025 r. radni tego miasta podjęli w czerwcu. Wojewoda w trybie nadzoru prawnego nad działalnością samorządów zarzucił temu dokumentowi naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym.

Chodziło m.in. o nieuprawniony podział zgłaszanych projektów na te o charakterze majątkowym i na zadania bieżące o charakterze społeczno-kulturalnym, a także o niewłaściwe wyliczenie wymaganej liczby podpisów mieszkańców przy zgłaszaniu projektów. Ponieważ przekroczony został termin do rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, sprawa trafiła ze skargą wojewody do sądu administracyjnego.

Rada Miasta Brańska chciała oddalenia skargi, ale z zarzutami się zgodziła i uznała za zasadne. We wrześniu podjęła ona nową uchwałę, już z uwzględnieniem zarzutów prawników wojewody i uchyliła uchwałę wcześniejszą.

WSA w Białymstoku stwierdził nieważność czerwcowej uchwały w całości. Jak uzasadniał sędzia Dariusz Zalewski, zarzuty wojewody były oczywiste. Przypominał, że np. jedyny możliwy podział projektów (i pieniędzy), to podział na projekty osiedlowe i ogólnomiejskie.

„Sąd nie mógł uwzględnić stanowiska dotyczącego oddalenia skargi (…), gdyż w takich sprawach sądy mają prawo do kontroli tej uchwały, mimo że została uchylona” – dodał sędzia.

Zwracał uwagę, że między czerwcem a wrześniem ona obowiązywała (i wywoływała skutki prawne), a była sprzeczna z prawem.

Zgodnie z uchwałą z września brańskich radnych, budżet obywatelski Brańska na 2025 r. to 60 tys. zł. Przeprowadzony został już nabór projektów i głosowanie. Mieszkańcy zgłosili trzy projekty: zakup dwóch, informacyjno-reklamowych ekranów LED do prezentacji np. informacji o imprezach miejskich (koszt 50 tys. zł), zakup urządzeń na plac zabaw (10 tys. zł) i wydanie biuletynu o historii miasta (10 tys. zł).

Dwa pierwsze wybrano do realizacji. (PAP)

Red. M.L

Fot. Pixabay

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy