Sadzenie ziemniaków i jagodowe krowy u rolników z Plutycz

W tym roku posadziliśmy około pół hektara ziemniaków. Dwie odmiany – jedna czerwona, a druga biała. Najważniejsze, że dobre. Nienawidzę Irgi i Irysa, bo one szybko wysychają. Zarastają zielskiem, chociaż ludzie i tak piszą, że moje ziemniaki rosną w zielsku. Ważne jednak, że nie ma u mnie chemii, więc zielsko było i będzie – mówi Andrzej Onopiuk z Plutycz. Odwiedziliśmy słynnych rolników z Podlasia i sprawdziliśmy, jak postępują u nich prace polowe.

Gospodarze, chociaż ziemniaki posadzili z zamiarem ich sprzedaży, nie ukrywają, że coraz ciężej znaleźć na nie nabywców.

Zostało mi jeszcze około 2 ton z ubiegłego roku. Zamieściłem ogłoszenie w Internecie i nikt nie chce ich kupić. Wożę codziennie po 2 worki dla krów i ojciec te ziemniaki gotuje w parniku. Nie ma wyjścia. Nikt nie chce kupić, a oddawać po 20 groszy to nie ma sensu – wzdycha Andrzej Onopiuk.

Wygoda i brak czasu przyczyną spadku popularności ziemniaków?

Teraz młodzi wybierają makaron i ryż, bo to jest bardzo wygodne. Ja uwielbiam ziemniaki, ale nie chce mi się ich obierać, bo to zajmuje więcej czasu niż ugotowanie ryżu, czy makaronu. Ludzie od ziemniaków odchodzą. Tak samo nie ma hodowli świń. Świnie też jedzą gotowane ziemniaki. Kiedyś u nas we wsi ziemniaki miały duże wzięcie, bo były hodowle. Teraz ich nie ma. Teraz na wsi nawet kur nie chcą mieć, bo się nie opłaca. Trzeba kupić zboże, ziemniaki. Starsza pani wyjdzie do sklepu obwoźnego, kupi co jej potrzeba i po sprawie. I dlatego w rolnictwie jest, jak jest. Ten, kto oddał ziemię w dzierżawę, to nie chce nic robić, bo dostanie dopłaty. Ja też wziąłem dużo ziemi w dzierżawę i nie mam dopłat za tę ziemię. Jednak pracuję, ponieważ zostałem rolnikiem i muszę powiększać gospodarstwo, nie mam wyjścia. Opłacalności nie ma. Robię to raczej z nudów. Jak nie mam co robić, to wsiadam na traktor, zasieję i coś z tego będzie, tylko pracy dużo. Posiać to żaden problem, gorzej zebrać, bo nie ma kto pomóc. To jest najgorsze. Nawet za pieniądze nikt nie chce pomóc. Piszą, że wykorzystuję ludzi do pracy za darmo. Wszystkim płacę, ale ludzie piszą głupoty – denerwuje się słynny rolnik.

Andrzej Onopiuk chciał podążyć w kierunku upraw ekologicznych. Niestety, tych planów nie udało się zrealizować.

Chciałem w tym roku przejść na ekologię. Jeszcze wniosków nie mam wypełnionych, ale ARiMR nie pozwoliła mi na taki rodzaj upraw, ponieważ mam podpisane różne pakiety, na różne dopłaty. Chciałem przejść na ekologiczne uprawy, ponieważ moje gospodarstwo obsiać nawozami to jest koszt około 10 tys. zł. Chciałem z tego zrezygnować, żeby brać większe dopłaty, ale nie pozwolili mi. W telewizji brzmi wszystko ładnie, ale w rzeczywistości to nie jest takie proste. Trzeba zdobyć certyfikat, pochodzić po urzędach – tłumaczy.

Jagodowe krowy

Gospodarstwo w Plutyczach ciągle się powiększa. Obecnie mieszka w nim 42 sztuki bydła i 6 koni. Obok słynnych już niebieskich krów, dumą gospodarzy od pewnego czasu są…jagodowe krowy!

To dar od Boga. W życiu takich krów nie miałem. Mam takie dwie. Urodziły się od niebieskich krów. To dar od Boga. Zostaną w gospodarstwie, chyba, że trafi się do dobry hodowca. W innym przypadku nie ma mowy, zostaną u nas – zastrzega Eugeniusz Oniopiuk.  – Jest też hereford od Emilki. Dzieci nazwały go Amigo. Ona mi go przywiozła, a ode mnie wzięła niebieską jałoszkę. Na wymianę. Chciała ode mnie kupić, ale powiedziałem, że nie sprzedam. Zrobiliśmy więc wymianę – dała mi byczka, a wzięła jałoszkę – wyjaśnia.

Eugeniusz Onopiuk odparł zarzuty, jakoby jego zwierzęta były zaniedbywane.

Ekolodzy zarzucili mi, że moje krowy są zbyt chude. Chcieli mi je zabrać. U mnie krowy nie są chude. Im chodziło o niebieskie krowy, żeby je ode mnie zabrać, bo nikt poza mną takich nie ma. Nikt takiego bydła nie ma – oświadcza doświadczony gospodarz.

Pracy nie brakuje. Ja już nie mam tyle siły, co kiedyś. Za 42 lata pracy dostałem 920 złotych emerytury. A inni przepracują 15 lat i mają 3-4 tysiące. Ciężko jest przeżyć, ale jest swoje mleko, jajka, ziemniaki. Jakoś się żyje – kończy Eugeniusz Onopiuk.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=WSQoSb9alpE&list=RDCMUCNeqLo9fbzI9_1JSMmY_V0w&index=2&ab_channel=ObiektywPodlaskie24pl

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy