Seweryn Nowakowski będzie miał pomnik w Białymstoku

W Białymstoku powstanie pomnik upamiętniający ostatniego przedwojennego prezydenta tego miasta Seweryna Nowakowskiego

Jednogłośnie zdecydowali o tym w poniedziałek białostoccy radni. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że intencją upamiętnienia jest zachowanie pamięci o Sewerynie Nowakowskim. Projekt nie wywołał żadnej dyskusji na sesji, wszyscy radni byli za jego realizacją.

Seweryn Nowakowski urodził się w 1894 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Do Białegostoku przyjechał na początku lat 30. ubiegłego wieku. Najpierw pełnił funkcję komisarza rządowego, a w 1934 roku został prezydentem Białegostoku, którym zarządzał do wybuchu II wojny światowej.

Lata działalności Nowakowskiego w Białymstoku, to doprowadzenie do końca rozpoczętych inwestycji, a także realizacja nowych projektów. Wymienia się tu m.in. budynek dzisiejszego Teatru Dramatycznego, który został wybudowany jako Dom Ludowy, czy budowę parku miejskiego – Plant, chętnie również obecnie odwiedzanego przez mieszkańców. Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku został aresztowany przez NKWD, a jego dalszy los jest nieznany. Historycy uważają, że został wywieziony w głąb ZSRR i tam zginął, ale okoliczności jego śmierci nie są znane.

Pomnik upamiętniający Nowakowskiego to projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego miasta na 2021 rok. Zagłosowało na niego nieco ponad 1,6 tys. osób i znalazł się on w grupie pomysłów wybranych do realizacji. Koszt szacowany jest na 280 tys. zł. Miasto ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczną i wykonanie pomnika.

Postulowaną lokalizacją jest ulica Akademicka, leżąca przy Parku Planty i ogrodach Pałacu Branickich

Budynek nr 26 przy tej ulicy, wybudowany został w latach 1936–1937 właśnie dla Seweryna Nowakowskiego, ze środków białostockiego magistratu i pożyczki zaciągniętej w Związku Miast Polskich.

Przy otwartym oficjalnie w miniony piątek Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie działał Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego. Uczestnicząca w uroczystości wnuczka ostatniego przedwojennego prezydenta miasta Katarzyna Nowakowska-Pitman mówiła wówczas dziennikarzom, że jest wzruszona i zaszczycona pomysłem budowy pomnika jej dziadka.

„Ta pamięć przetrwa, dla nas jest to po prostu niesamowite przeżycie” – mówiła.

Przyznała, że zna Seweryna Nowakowskiego jedynie z opowieści rodzinnych. Mówiła, że dzięki zainteresowaniu białostoczan i dziennikarzy jej dziadkiem, ona wiele dowiedziała się o historii swojej rodziny.

 

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

na podst. Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy