SG: 33 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski

33 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała we wtorek (4.10) rano Straż Graniczna

Kilkunastoosobowa grupa przekroczyła granicę przez rzekę Świsłocz (woj. podlaskie).

Jak podała SG na Twitterze, wśród osób, które próbowały się przedostać do Polski byli m.in. obywatele Sudanu, Somalii i Kuby.

„Największa grupa – 15 osób (obywateli Egiptu i Syrii) – przekroczyła nielegalnie granicę na odcinku Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach przez graniczną rzekę Świsłocz” – informuje straż.

SG podała też, że cudzoziemcy na Białoruś przyjechali z Rosji.

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. We wrześniu tych prób było blisko 1,3 tys. Październik rozpoczął się od rekordowej w ostatnich miesiącach liczby, bo w minioną sobotę SG odnotowała 120 prób w czasie jednej doby.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku – mówiła PAP w sobotę rzecznik SG por. Anna Michalska.

Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na koniec roku.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. (PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy