SG: 54 cudzoziemców próbowało w sobotę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

54 cudzoziemców próbowało w sobotę (24.09) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Erytrei i Ghany – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Zatrzymano też dwóch kolejnych tzw. kurierów

Jak podała SG w niedzielę rano na Twitterze, wśród próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski była grupa dziesięciu osób, które podchodziły do stalowej bariery, ale ostatecznie wycofały się. Tzw. kurierów nielegalnych imigrantów zatrzymano w okolicach Białowieży. Polak przewoził trzech Somalijczyków, a obywatel Turkmenistanu – pięciu Afgańczyków.

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W tym miesiącu liczba ta przekracza już 1 tys. prób.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na tej granicy, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów

Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy