165 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przekroczyć białorusko-polską granicę – poinformowała w piątek SG. Do prób doszło na podlaskim i lubelskim odcinku tej granicy
Większość prób nielegalnego przekroczenia granicy dotyczy woj. podlaskiego.
Jak poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz, było to blisko 140 migrantów, którzy próbowali przedostać się do Polski. Do zdarzeń doszło w okolicach Michałowa, Krynek, Płaskiej, Lipska, Bobrownik i Czeremchy.
W okolicach Krynek migranci próbowali forsować graniczną rzekę Świsłocz. Doszło też w okolicach Czeremchy do kolejnych ataków na polskie patrole. Zdanowicz podała, że w służby rzucano kamieniami, nikt nie ucierpiał.
POSG zatrzymała też kolejnych tzw. kurierów – obywatela Tadżykistanu i dwóch Ukraińców – którzy w telefonach mieli zaznaczone pinezki, skąd mają odebrać cudzoziemców.
„W miejscach wyznaczonych lokalizacji, które posiadali w telefonach, Straż Graniczna ujawniła nielegalnych migrantów” – przekazała rzeczniczka POSG.
Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ok. 30 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską, na odcinku obejmującym teren powiatu włodawskiego (Lubelskie). Migranci chcieli przedostać się do Polski przez rzekę graniczną Bug, wykorzystując do tego celu łodzie pontonowe.
„To obywatele Syrii, Jemenu, Sudanu i Afganistanu. Zostali zawróceni na Białoruś. Nie zadeklarowali ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski” – powiedział PAP rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki. W grupie tej nie było dzieci. Sienicki nie podał innych szczegółów, zasłaniając się dobrem prowadzonego w tej sprawie postępowania.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku było w Podlaskiem ponad 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Usiłowali ją forsować cudzoziemcy z 49 krajów świata.
Od początku września było to ok. 1,9 tys. prób, w sierpniu zanotowano ich ponad 2,2 tys., w lipcu ponad 1,3 tys., a w czerwcu ponad 3,7 tys.
Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA – najpierw na 90 dni, a od 11 września na kolejne 90 dni. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.
Według wyliczeń służb zabezpieczających granicę z Białorusią (SG, wojska i policji) w pierwszych trzech miesiącach działania strefy buforowej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej spadła o ponad 60 proc. w relacji do trzech miesięcy poprzedzających wprowadzenie strefy. (PAP)
Red. M. L.
Fot. Straż Graniczna
PAP Regiony