SG: ponad 360 migrantów chciało się dostać z Białorusi do Polski

Ponad 360 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w środę na platformie X Straż Graniczna. Podała, że doszło do kolejnych incydentów rzucania kamieniami. Kilku migrantom udzielono pomocy

Do prób przekroczeń granicy doszło na odcinku granicy ochranianym przez Podlaski Oddział SG.

W poniedziałek było 248 prób, we wtorek 116 – poinformowała w komunikacie rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Podała, że migranci kilkukrotnie zaatakowali kamieniami polskie patrole.

„W rejonie Czeremchy migranci znajdujący się za techniczną barierą, rzucając kamieniami w polskie patrole, wybili szybę w samochodzie służbowym Straży Granicznej” – dodała rzeczniczka.

Zdanowicz poinformowała też, że w tych dniach dwukrotnie zespoły interwencyjne o charakterze poszukiwawczo–ratowniczym z placówek SG w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych udzielały pomocy potrzebującym migrantom. Podała, że jeden z cudzoziemców przejawiał objawy hipotermii, drugi miał kontuzję nogi.

Z danych SG wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł. (PAP)

Red. M. L.

Fot. SG

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy