SG zatrzymała przewodników grup nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią

Organizator, kurier, pomocnik i przewodnik. Wszyscy zaangażowani w nielegalne przekraczanie granicy

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w ostatnich dniach siedmiu przewodników nielegalnych migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Przewodnicy – legalnie przebywający na Białorusi cudzoziemcy – towarzyszyli każdej większej grupie, dokumentowali trasę i przekazywali migrantów kurierom.

Przewodnicy początkowo podawali, że są cudzoziemcami pochodzącymi z Syrii czy Iraku. Ustalono jednak, że pochodzą z Turcji, Iranu, Turkmenistanu i Azerbejdżanu” – poinformowała w piątek (3.02) mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Według danych polskiej SG, takie osoby werbowane są przez grupy przestępcze spośród młodych, legalnie przebywających na Białorusi cudzoziemców.

Często są to studenci białoruskich uczelni pochodzący z Iraku, Turcji czy byłych postsowieckich republik. Przedstawia się im wizję wysokiego, łatwego zarobku. Przechodzą swoistego rodzaju szkolenie: jak poruszać się w terenie, nawiązać kontakt z kurierem, w jaki sposób rozmawiać z migrantami oraz – w razie zatrzymania – z polskimi służbami oraz w jaki sposób szybko powrócić na Białoruś” – powiedziała mjr Zdanowicz.

Tacy przewodnicy mają towarzyszyć każdej większej grupie nielegalnych migrantów i dokumentować ich trasę w celu potwierdzenia, że doszło do przekroczenia granicy. Według ustaleń SG, za wykonane zadanie osoba przeprowadzająca cudzoziemców przez granicę polsko-białoruską otrzymuje 2,5 tys. dolarów.

„A jest ona tylko jednym z elementów w organizacji nielegalnego przekraczania granicy naszego państwa, zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” – dodała mjr Zdanowicz.

Rzeczniczka poinformowała, że zatrzymywanym przewodnikom stawiane są zarzuty związane z organizacją nielegalnego przekraczania granicy, wszczynane są również postępowania administracyjne, kończące się decyzjami o konieczności powrotu do kraju pochodzenia. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter @Straz_Graniczna

Straż Graniczna

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy