Siemiatycze stawiają na energooszczędność

W Siemiatyczach powstaje pierwszy w regionie pasywny budynek użyteczności publicznej z zaawansowanymi rozwiązaniami energooszczędnymi. To Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód. Symbolicznego przekazania czeku na dofinansowanie budowy dokonał (16 grudnia) wicemarszałek województwa podlaskiego – Stanisław Derehajło.

Projekt zakłada budowę krytej pływalni sportowo-rekreacyjnej jako modelowego budynku pasywnego.

– Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej to budynek użyteczności publicznej wykonany w formie niskoenergetycznej, który jest jedynym w regionie i jednym z nielicznych tego typu w Polsce – powiedział burmistrz Siemiatycz, Piotr Siniakowicz. Chcemy być pasem transmisyjnym, który będzie wymieniał doświadczenia między wschodem i zachodem Polski i Europy – podkreślił.

Wyraził również nadzieję, że inwestycja będzie służyła nie tylko mieszkańcom miasta, ale i całego powiatu.

– To nie jest zwykłe dofinansowanie pływalni w Siemiatyczach. To szersze spojrzenie – zarysował wicemarszałek Stanisław Derehajło. – Budowa uzyskała wsparcie, bo jako pierwsza w regionie w tak szerokim zakresie przewidziała rozwiązania wysoko energooszczędne zmniejszające w znaczący sposób zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło – powiedział.

Zgodnie z założeniami zostaną zastosowane odnawialne źródła energii oraz systemy hybrydowe składające się z: kotłowni gazowej (niskoemisyjne paliwo gazowe), pomp ciepła (energia geotermalna), ogniw fotowoltaicznych (energia słoneczna) i urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków (energia odpadowa). Budynek ma charakter demonstracyjny, dlatego umożliwione będzie jego zwiedzanie osobom zainteresowanym. Przy tej okazji organizowane będą także spotkania poświęcone tematyce OZE i budownictwa energooszczędnego.

– Bardzo bliski memu sercu jest rozwój obszaru między Bugiem a Narwią. Przed pasem regionu nadbużańskiego zarysowuje się paleta możliwości rozwoju w turystce, drobnej przedsiębiorczości, przy jednoczesnej dbałości o środowisko i rozwój energii odnawialnych. Takim podejściem chcemy przyciągać turystów – podsumował wicemarszałek.

Budowa pływalni rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Dotychczas wykonano ponad połowę robót. Koszt inwestycji to prawie 30 mln zł, z czego 15,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

 

Zobacz też: Basen w Siemiatyczach z dotacją województwa

 

Red. M.L.

Fot. Marcin Nawrocki / UMWP

Na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy