Studenci Politechniki Białostockiej projektują ogród dla pacjentów Szpitala w Choroszczy

Na przełomie lata i jesieni przy Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy powstanie wyjątkowy ogród dla pacjentów. Nad projektem pracują studenci architektury krajobrazu Politechniki Białostockiej

We wtorek, 18 maja Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ i Politechnika Białostocka podpisały porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.

– Powinnością Uczelni jest nie tylko dawanie swoim absolwentom wiedzy akademickiej, ale również osadzanie tej wiedzy w praktyce – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.–  Bardzo chętnie nawiązujemy współpracę, żeby studenci mogli zweryfikować swoją wiedzę w praktyczny sposób.

Chodzi o urządzenie profesjonalnego miejsca do relaksu dla pacjentów SPP ZOZ w Choroszczy. 

Między dwoma skrzydłami oddanego do użytku w styczniu tego roku budynku, ułożonymi w literę L, znajduje się teren o powierzchni blisko 1500 m kw. Prace projektowe już trwają. We wtorek 18 maja, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ i Politechnika Białostocka podpisały porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.

– Studenci będą mogli zmierzyć się z bardzo trudnym i niestandardowym problemem, którym jest aranżacja pewnego obszaru krajobrazowego w szczególnych warunkach w obiektach o specyficznym charakterze o specyficznej historii – podkreśla prof. Mirosław Świercz, prorektor PB. – Będziecie mogli Państwo w niedalekiej przyszłości obserwować z dumą wyniki swojej pracy i mam nadzieję, że to nie będzie koniec naszej współpracy, a wręcz przeciwnie, że to będzie jej bardzo fajny początek.

Szpital zwrócił się o dofinansowanie zakupu sadzonek kwiatów, krzewów i drzew do planowanego ogrodu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.  Wniosek wymagał profesjonalnie wykonanego projekt ogrodu. Stąd pomysł na nawiązanie współpracy z Politechniką Białostocką, a konkretnie Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku, na którym działa kierunek architektura krajobrazu. Wykładowcy od razu entuzjastycznie podeszli do  pomysłu – wszak studenci będą wykonywać projekt, który ma szansę zostać w 100 procentach zrealizowany i podziwiany. Młodzi inżynierowie wraz z wykładowcami odwiedzili szpital, obejrzeli teren, otrzymali ważne wskazówki – nie może być to bowiem zwykły ogród. Musi być wyjątkowy: zielony przez cały rok, radosny, optymistyczny i przede wszystkim bezpieczny.

–  To miejsce jest idealne na urządzenie ogrodu, takiego z prawdziwego zdarzenia, aby pacjenci mogli tu wypoczywać, spędzać wolny czas, spotykać się z rodzinami – mówi Ewa Zgiet, dyrektor szpitala. – Posłuży również terapii, która jest nieodłącznym elementem leczenia w takich placówkach. Jestem bardzo wdzięczna za to że, Politechnika Białostocka chciała wesprzeć naszą inicjatywę.

Nad projektem pracuje aż pięć zespołów złożonych ze studentów I semestru studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej

– Największym wyzwaniem z pewnością jest dostosowanie projektowanego ogrodu do potrzeb wszystkich użytkowników i tu mam na myśli nie tylko pacjentów, ale również gości czy kadrę pracowniczą, ponieważ tutaj osoby przyjdą zarówno po to, żeby spacerować, czy spędzać czas w ciszy, ale również żeby spędzić czas z innymi ludźmi – przyznaje Aleksandra Jankowska, studentka architektury krajobrazu na WBiNŚ PB. – Naszym celem jest stworzenie takiego obiektu, by się ze sobą wszystko połączyło, a to co zrobimy było atrakcyjne dla oka i ducha niezależnie od tego, kto przyjdzie do takiego ogrodu.

Studenci projektują ogród dla szpitala w Choroszczy pod opieką dr Beaty Matowickiej i mgr inż. architekt Marty Baum podczas zajęć z przedmiotu „Projektowanie zieleni osiedlowej”. Młodzi inżynierowie nie spodziewali się, że wraz z pierwszym semestrem studiów II stopnia będzie na nich czekało takie wyzwanie.

– Niewątpliwie w przyszłości w naszej pracy zawodowej będziemy się spotykali z takimi przestrzeniami, jak przestrzenie przyszpitalne – twierdzi Michał Hajdowski, student I semestru studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu WBiNŚ. – Dla nas to duża korzyść, że możemy nabrać doświadczenia w projektowaniu takich przestrzeni, trochę wręcz reklama, ponieważ będziemy mogli się też pochwalić takim zrealizowanym projektem w naszym zawodowym portfolio – dodaje student.

 

Zobacz wizualizacje pięciu propozycji zagospodarowania powstającego ogrodu:

 

 

Red. M.L.

Fot. Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka

Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy