Suwałki. Nad Zalewem Arkadia rozpoczął się piknik – Dni Kawaleryjskie

Zawody sprawności kawaleryjskiej, pokazy musztry konnej, konkursy w skokach przez przeszkody i inne atrakcje można zobaczyć podczas 23. Dni Kawaleryjskich, które rozpoczęły się w sobotę w Suwałkach (Podlaskie). Impreza potrwa dwa dni

Dni Kawaleryjskie zainaugurowano w sobotę nad Zalewem Arkadia, gdzie zjechali ułani i szwoleżerowie. Od południa odbywają się tam zawody kawaleryjskie, w tym próba dzielności konia. Jednym z elementów pokazu była przeprawa wodą po brzegu zalewu. Potem kawaleria przejechała ulicami miasta.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział, że w tym roku ważnym punktem programu jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej oddziałom wojskowym Garnizonu Suwałki z lat 1919-1939 w przedwojennym kościele garnizonowym, obecnie kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Suwałkach.

„To podniosła uroczystość z udziałem Wojska Polskiego. Tablica jest poświęcona wszystkim żołnierzom Garnizonu Suwałki. Są na niej wymienione oddziały i pododdziały, które stacjonowały w naszym garnizonie w okresie międzywojennym” – dodał Brzozowski.

Podkreślił, że Suwałki mają wielkie tradycje kawaleryjskie; w okresie międzywojennym były jednym z największych garnizonów kawaleryjskich w Polsce. Stacjonowały tam dwa pułki: 2. Pułk Ułanów Grochowskich i 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, a także mniejsze oddziały militarne.

„To jest historia. Wracamy pamięcią do tradycji żołnierza suwalskiego, żołnierza polskiego z okresu międzywojennego, a Suwałki wówczas wojskiem stały. Garnizon Suwałki był bardzo mocny i silny” – powiedział podczas otwarcia pikniku prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Zwracając się do biorących udział w imprezie ułanów i szwoleżerów powiedział: „Wy dzisiaj pokazujecie piękną tradycję oręża polskiego, a my możemy tylko podziwiać waszą sprawność władania lancą, szpadą czy skakania przez przeszkody”.

Najwięcej atrakcji związanych z kawalerią zaplanowano na niedzielę. Tego dnia piknik przeniesie się na plac na osiedlu Północ, gdzie odbywać się będą wszystkie pokazy. Przewidziano m.in. konkurs władania szablą oraz lancą, zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej. Zaplanowano także pokaz historyczny „Musztra konno Szwadronu Honorowego”.

Ponadto, 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny zaprezentuje swój sprzęt i broń, będą też stoiska z militariami i innymi przedmiotami związanymi z wojskiem.

Do Suwałk zjechało w tym roku kilkudziesięciu kawalerzystów: szwoleżerów, ułanów, strzelców, zwiadowców i artylerzystów konnych, zrzeszonych w kilkunastu stowarzyszeniach i grupach rekonstrukcyjnych przedwojennych pułków kawalerii.

Organizatorem imprezy są m.in.: Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe.

W okresie przedwojennym Suwałki należały do największych garnizonów II RP. W jego skład przed wojną wchodziły: 41. Suwalski Pułk Piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego, 1. dywizjon 29. Pułku Artylerii Lekkiej oraz oddziały Suwalskiej Brygady Kawalerii, m.in. 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. gen. Jana Kozietulskiego. Te dwie ostatnie jednostki zostały odtworzone przez grupy rekonstrukcyjne i spotykają się przy takich okazjach jak suwalskie Dni Kawaleryjskie.(PAP)

Red. M. L.

Fot. UM Suwałki

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy