Suwałki. W przedszkolach zostanie wdrożony nowy model opieki nad dziećmi

Dwie nauczycielki wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela lub woźnej do każdej grupy oraz pomoc nauczyciela do dziecka niepełnosprawnego. Taki model opieki nad dziećmi chcą wdrożyć władze miasta w suwalskich przedszkolach.

W roku szkolnym 2019/2020 w suwalskich przedszkolach jest zatrudnionych 78 pomocy nauczyciela / woźnych. We wszystkich przedszkolach jest 61 grup. 15 osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela ma umowy tylko do końca czerwca 2020 roku.

Chcemy zapewnić tym osobom stabilne, lepiej płatne wynagrodzenie. Stąd też pomysł by zaproponować tym osobom zatrudnienie w nowo powstającym żłobku przy ul. Kościuszki 6″ – poinformowała na konferencji prasowej Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk.

„Wynika to z naszych analiz dotyczących racjonalizacji zatrudnienia oraz ponoszonych kosztów na obsługę suwalskiej oświaty. Ale również i porównań do innych samorządów. Zaproponowany przez nas model jednej pomocy nauczyciela / woźnej przypadającej na jedną grupę w każdym przedszkolu, funkcjonuje w wielu sąsiednich miastach” – dodała Ewa Sidorek.

 

Takie modele funkcjonują w Białymstoku, Olecku, oraz gminie Suwałki. W Suwałkach będzie to nawet wyższy standard niż w sąsiednim Augustowie, gdzie przypada pół etatu woźnej / pomocy nauczyciela na jedną grupę przedszkolną.

Należy zwrócić uwagę, że zakres obowiązków woźnej/pomocy nauczyciela jest zbliżony. Osoby te zajmują się pomocą nauczycielom w organizacji zajęć z dziećmi czy pomoc dzieciom w ich codziennych czynnościach” – powiedziała Alicja Jacewicz, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Suwałkach.

Do tej pory w suwalskich przedszkolach pomoce nauczyciela były zatrudnione dodatkowo. W przepisach polskiego prawa nie ma standardów dotyczących zatrudniania w oddziałach przedszkolnych pracowników obsługi w tym pomocy nauczyciela i woźnej. Jedynie w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r. poz. 502), określono że pod opieką jednego nauczyciela w grupie nie może być więcej niż 25 dzieci. W suwalskich przedszkolach grupy liczą maksymalnie 25 dzieci.

Docelowo od 1 września 2020 r. w suwalskich przedszkolach będzie funkcjonowało tyle etatów obsługi do pomocy nauczycielowi ile oddziałów. Zakres obowiązków tych osób będzie elastyczny. Władze Suwałk będą chciały również ujednolicić nazewnictwo stanowisk w suwalskich przedszkolach.

To dyrektor będzie decydował, której grupie poświęcić większą opiekę ze strony pomocy nauczyciela. Zapewniam, że w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na opiekę w 3 – latkach opieka zostanie zapewniona. Z pewnością dzieci 3 – letnie będą otoczone opieką pracowników w takiej liczbie jaka będzie potrzebna” podsumowała Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk.

 

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Urząd Miejski w Suwałkach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy