Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych

W niedzielę (06.01) wigilię Bożego Narodzenia będą obchodzić wierni obrządku wschodniego. Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików przypada trzynaście dni po świętach obchodzonych przez katolików. Prosfora w kościele prawosławnym pełni podobna rolę jak opłatek w kościele rzymsko-katolickim.  Dlaczego 13 dni później? Wierni obrządku wschodniego czas Bożego Narodzenia obliczają według kalendarza juliańskiego. Według tej rachuby czasu, święta przypadają właśnie na dzień 25 grudnia, który, zgodnie z kalendarzem juliańskim, przypada wtedy kiedy Święto Objawienia Pańskiego w kościele rzymsko-katolickim. Blisko dwutygodniowe przesunięcie, w stosunku do świąt obchodzonych przez wiernych kościoła rzymsko-katolickiego bierze się stąd, że kościół rzymsko-katolicki stosuje kalendarz gregoriański.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego ( 07.01) Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego tradycyjnie wystosował list do wiernych i duchowieństwa.

Metropolita warszawski i całej Polski, abp Sawa oraz prawosławni arcybiskupi i biskupi napisali w nim m.in.:

„Współczesny świat to wyrzucający ogień wulkan, niszczący światowy porządek. Świat jest pełen rozpusty, niegodziwości, kryzysu moralnego, wrogości. Niechaj nie smuci się Wasze serce. Przyjmujmy to wszystko z wiarą i w nadziei na Opatrzność Bożą. Tych, którzy miłują Pana, obdarza On pokojem duszy, spokojem i okazuje Swą wszechstronną pomoc. Wystarczy, że człowiek w swoim życiu wejdzie na dobrą drogę Chrystusową, a On zapanuje w jego duszy”.

Przypominają, że rok 2018 „był on ważnym okresem w życiu naszego państwa i Cerkwi. (…) To był rok 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasze państwo. W tym okresie Cerkiew prawosławna otrzymała samodzielność, tj. autokefalię.

„Wkraczamy w rok 2019, w którym wypełni się 80 lat od rozpoczęcia II wojny światowej, która zniszczyła naszą Cerkiew do samych Jej fundamentów. Dotknęła ona wszystkich elementów życia cerkiewnego. W Cerkwi pozostał jedynie znajdujący się w areszcie domowym metropolita i jeden biskup. Zniszczone zostało życie monastyczne, zamknięte szkoły duchowe, parafie pozostały bez duchowieństwa, które doświadczyło aresztów i wypędzeń. Dzisiaj, Bogu dzięki, mamy dziesięciu biskupów w kraju i dwóch w Brazylii. Są szkoły duchowe i cerkiewne. Odbudowane zostało życie monastyczne, które prowadzone jest w dziesięciu ośrodkach monastycznych. Parafie mają młodych duchownych. Młodzież jest zorganizowana w Bractwie Młodzieży Prawosławnej. Efektywnie działa Bractwo świętych Cyryla i Metodego i inne. Dzisiaj szczególnie mamy za co dziękować Bogu: za radości i cierpienia”.

Wierni kościoła prawosławnego stanowią największą po rzymskich katolikach grupę religijną w Polsce. Cerkiew szacuje ogólną liczbę wyznawców na około pół miliona. Około 200 tysięcy zamieszkuje Podlasie, w Białymstoku co piąta osoba jest prawosławna, co daje ok. 50 tysięcy wiernych. Prawosławni i katolicy byli po prostu chrześcijanami do 1054 roku. Wtedy to nastąpił definitywny rozłam w kościele. W Białymstoku i najbliższej okolicy jest 13 cerkwi prawosławnych (14-a w trakcie budowy). Na całym Podlasiu rozsianych jest około 150 prawosławnych świątyń.

Red. OKO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy