Święty Ogień dotarł do Polski

Święty Ogień w Polsce

W prawosławną Wielką Sobotę (01.05) do Katedry Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny w Warszawie dotarł Święty Ogień. Tam marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, przekazali go na ręce Zwierzchnika Kościoła Prawosławnego, Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

W tym roku po raz kolejny samorządowe władze województwa podlaskiego we współpracy z władzami państwowymi pomogły w sprowadzeniu Świętego Ognia do Polski.

 

Ważne wydarzenia dla wiernych prawosławnych

Wedle wierzeń Święty Ogień pojawia się samoistnie w Grobie Pańskim w bazylice w Jerozolimie. Ma dla wiernych prawosławnych ogromne znaczenie duchowe i religijne. Symbolizuje bowiem Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

– Ojczyzna nasza, a szczególnie nasza Cerkiew przeżywa podniosłą chwilę. Przybył Święty Ogień z Grobu Pańskiego, który zstępuje w Wielką Sobotę, którą dzisiaj przeżywamy. Bogu dziękujemy za ten dar, bo to jest dar wielki – mówił Najprzewielebniejszy Sawa.  – I głęboko wierzymy, że Wszechmogący Bóg, znający wszystko i wszystkich, użyje tego instrumentu ognia, aby spalić zło i dawać moc dla tych, którzy czynią dobro.

 

Metropolita podziękował władzom samorządowym województwa oraz państwowym za  pomoc w sprowadzeniu cudownego ognia.

– Pragnę szczególnie złożyć podziękowania zarządowi, za to, że znaleźliście możliwości okazania pomocy, pokrycia kosztów transportu świętego ognia. Na terenie Podlaskiego pan ma dużo wyznawców prawosławia. I myślę, że dzisiaj łączą się z nami i wspominają pana – mówił Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego kierując swoje słowa do marszałka Artura Kosickiego.

– Wiemy jak ważne jest to wydarzenie dla wiernych Kościoła Prawosławnego, których wielu wyznawców mieszka właśnie w województwie podlaskim. Po raz kolejny to wydarzenie odbyło się w czasie pandemii, ale wierzę, że światło Ognia Świętego da wszystkim wiernym nadzieję na przyszłość i pozwoli jeszcze lepiej kultywować tradycję – mówił Artur Kosicki.

Adam Kwiatkowski podkreślił, że Polska była jedną z 11 delegacji, które przybyły do Ziemi Świętej po mistyczny ogień.

– Wszyscy powinniśmy być dumni, że jednym z tych państw jest Polska. Dzięki wsparciu pana prezydenta Andrzeja Dudy, dzięki wsparciu władz województwa podlaskiego, po raz kolejny Święty Ogień dociera właśnie po to, by spalać to zło i wprowadzać dobro. To jest takie przesłanie i to jest to, co nam towarzyszy w tych działaniach, w których wspieramy akcję sprowadzania Świętego Ognia w trudnych czasach pandemii.

Cud Świętego Ognia

W prawosławną Wielką Sobotę po nabożeństwie pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy, lampa znajdująca się w Grobie Pańskim zapala się samoistnie za sprawą Świętego Ognia zstępującego z nieba. Wyznawcy prawosławia wierzą, że przez kilka minut od momentu zejścia, płomienie świec odpalonych od lampy nie parzą. Cud Świętego Ognia liczy sobie ponad 1500 lat.

Rokrocznie ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego transportowany jest do krajów, gdzie obecne są wspólnoty prawosławnych chrześcijan.

Tradycja polskich pielgrzymek po Święty Ogień ma już kilkanaście lat.

To duże wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne. Najpoważniejszym kosztem jest wynajęcie samolotu przystosowanego do przewozu materiałów niebezpiecznych.

W ubiegłym roku przedsięwzięcie po raz pierwszy w historii wsparło finansowo Województwo Podlaskie. W tym roku zarząd województwa ponownie podjął decyzję, że będzie wspierać Polski Kościół Prawosławny w realizacji przedsięwzięcia. Po uroczystości w Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, Święty Ogień ruszył do diecezji w całej Polsce, także do Soboru św. Mikołaja w Białymstoku.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy