Sylwester okazją do wykorzystania bonu turystycznego

Nowy Rok to kolejna okazja by spędzić niezapomniany czas z naszymi pociechami, a przy okazji zrealizować bon turystyczny

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Do tej pory rodzice i opiekunowie w całym kraju z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali około 3,7 mln. W województwie podlaskim aktywowanych zostało niemal 100 tys. bonów ze 120 tys. przysługujących. Wciąż jednak mieszkańcy naszego regionu nie aktywowali 21 tys. bonów – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł.

Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 roku. Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd na wycieczkę, wolny weekend, imprezę turystyczne w postaci pobytu sylwestrowego, gdzie zimowy wyjazd dla dzieci często jest równie dużą frajdą jak wakacje.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej –https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow .

Co do zasady – bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku.

Mowa tu o  rodzicach, którym urodziły się dzieci w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, a wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka wyjaśnia rzeczniczka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzyma indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddz. w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy