Szcześniak, Groniec, Stankiewicz na 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Recitale Katarzyny Groniec, Mieczysława Szcześniaka oraz Nuli Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem a do tego utalentowana młodzież, najlepsi muzycy i znakomite jury. Właśnie zakończył się trzydniowy, 14. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.

Początek jesieni, to już na stałe w kalendarzu Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, spotkanie z wartościową piosenką – z dobrą muzyką, i z dobrym tekstem. Przyświeca mu także pamięć o pochodzącej z Białegostoku Łucji Prus, dla której – jak podkreślała w swoich wywiadach – śpiew był nie tylko potrzebą, ale samą radością. Organizowany od czternastu lat festiwal ma już stałą publiczność, która z niecierpliwością czeka na występy znanych i lubianych aktorów i wokalistów, którzy z przyjemnością wracają m.in. do starych dobrych tekstów Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka w nowych aranżacjach czy interpretacjach.

Najważniejsza w festiwalu jest młodzież, która przyjeżdża by wystąpić z profesjonalnym bandem, przed znakomitym jury – podkreśla Marta Szałkiewicz  z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka  całego wydarzenia  –  cieszy mnie gdy wyjeżdżają pełni wrażeń, dobrych emocji i planów na przyszłość.

Podczas tegorocznego Festiwalu pierwszą nagrodę zdobyła Justyna Rainko z Białegostoku. W przyszłym roku wystąpi z własnym recitalem na XV edycji wydarzenia. Drugie miejsce zajęła Ida Szebla z Kłodzka, natomiast trzecie miejsce ex-aequo Izabela Karczewska z miejscowości Czyże oraz Michał Kaczmarek z Warszawy. Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymały: Natalia Kawszyn z Płocka, Magdalena Lasota z Kobyłki i Zuzanna Mulec z Żyrardowa. Nagrodę specjalną za piosenkę z repertuaru Łucji Prus jury przyznało  Magdalenie Lasocie. Nagroda Związku Artystów Scen Polskich  trafiła do Izabeli Karczewskiej.

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w zdolnych, młodych, poszukujących ludzi. Wrażliwi na słowo, muzykalni, dla których piosenka jest wspaniałą odskocznią, pasją i sposobem na wyrażanie siebie. Z radością obserwujemy, jak kolejni laureaci tego festiwalu odnajdują się na profesjonalnych scenach, czyniąc ze swojej pasji sposób na życie. Tego życzymy i tegorocznym nagrodzonym – mówi Nula Stankiewicz z jury festiwalu.

Występy młodych artystów oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu. Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, Podlaski Instytut Kultury chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka. Festiwal im. Łucji Prus jest świętem polskiej piosenki oraz okazją do podtrzymywania pamięci o Patronce – na tegoroczną edycję przypada 80. rocznica jej urodzin i 20-lecie śmierci artystki.

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Podlaski Instytut Kultury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy