Szef MON: ruszamy z kampanią społeczną „Trenuj z wojskiem”

Ruszamy z kampanią społeczną „Trenuj z wojskiem”. Jej celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób do działania w trudnych sytuacjach. Chodzi o umiejętności survivalowe, pierwszej pomocy czy posługiwania się bronią. Warto je posiadać – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak

W sobotę rozpoczyna się seria organizowanych przez wojsko szkoleń dla cywilów pt. „Trenuj z wojskiem” – jednodniowych ćwiczeń, w trakcie których chętni będą mogli nauczyć się podstaw obsługi broni, pomocy medycznej, a także technik survivalowych, jak np. uzdatniania wody. Szkolenie przeprowadzi w trakcie kilku kolejnych weekendów 17 jednostek wojskowych na terenie całego kraju. W tę sobotę szkolenia odbędą się: w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w 19 bryg. zmechanizowanej w Zamościu, w 15 bryg. wsparcia dowodzenia w Sieradzu i w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia.

„Ruszamy z kampanią społeczną +Trenuj z wojskiem+, której celem jest przeszkolenie jak najwięcej osób, zarówno z umiejętności posługiwania się bronią, jak i udzielania pierwszej pomocy, a także zachowania się w trudnych warunkach. Już od przyszłej soboty, aż do końca listopada, chcemy przeszkolić w jednostkach wojskowych jak najwięcej osób” – zapowiedział Błaszczak na piątkowej (7.10) konferencji prasowej, dodając, że ok. 3000 osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniu.

Szef MON powiedział, że ramach każdego szkolenia przewidziane jest 8 godz. zajęć razem z wyżywieniem. „Gwarantujemy również to, że wszyscy chętni, którzy zdecydują się, aby po takim szkoleniu przystąpić do Wojska Polskiego, będą mogli to uczynić. Proponujemy różne formy służby w Wojsku Polskim. Oczywiście ta najważniejsza to zawodowa służba wojskowa, ale także służba terytorialna, czy też rezerwa aktywna” – przypomniał.

„Wszystko zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na służbę w WP. W przypadku WOT zajęcia są przez 1 weekend w każdym miesiącu, w przypadku rezerwy aktywnej – 1 weekend w każdym kwartale. Naszym zadaniem jest doprowadzenie do tego, żeby jak najwięcej ludzi było przeszkolonych; to jest również, jak jestem przekonany, atrakcyjna forma zdobycia umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych” – mówił premier, zauważając, że niektórzy płacą duże pieniądze za szkolenia survivalowe. „Proszę bardzo – oferujemy bezpłatny survival w Wojsku Polskim, a nawet coś więcej – zdobycie ważnych umiejętności, których obyśmy nigdy nie musieli ich używać” – podkreślił.

Błaszczak wskazał, że chodzi nie tylko o umiejętności survivalowe, ale także podstawy pomocy potrzebującym w sytuacjach kryzysowych.

„Warto te umiejętności posiadać” – podkreślił. „Zachęcam wszystkich do skorzystania z naszej oferty; nasza oferta będzie organizowana w poszczególnych garnizonach – Wojsko Polskie otwiera bramy dla wszystkich chętnych; nie potrzeba nic oprócz dobrej chęci, żeby zdobyć takie umiejętności” – zaprosił.

Szkolenia „Trenuj z wojskiem” będą odbywały się w kolejnych jednostkach w każdą sobotę do 26 listopada. Wezmą w nim udział także jednostki w Warszawie (WAT), Toruniu, Morągu, Hrubieszowie, Szczecinie, Dęblinie, Giżycku, Białymstoku, Lęborku, Tomaszowie Mazowieckim, Gołdapi i Ustce. Szkolenia będą prowadzone przez instruktorów wojskowych dla wszystkich chętnych między 18 a 65 rokiem życia, którzy uprzednio zgłoszą się na szkolenie.(PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

PAP Regiony

1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy