Szef MON: w przyszłym roku pierwsze wyrzutnie HIMARS

W przyszłym roku Polska otrzyma pierwsze zestawy HIMARS – poinformował na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak

„Już w przyszłym roku otrzymamy pierwsze zestawy Himars. To sprawdzone podczas wojny na Ukrainie i skuteczne systemy artylerii” – napisał w czwartek (17.11) Błaszczak. „Zgodnie z zapowiedzią producenta, Lockheed Martin zaoferuje nam dodatkowo ok. 200 wyrzutni w ramach kolejnego zamówienia” – dodał.

Polska zamówiła 20 zestawów HIMARS, w tym 18 wyrzutni bojowych i dwie ćwiczebne, w 2019 r. Początkowo zakładano, że dostawy zakończą się do 2023 r.; później, że w przyszłym roku nastąpią pierwsze dostawy. Jak powiedziała PAP wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin Missiles and Fire Control (MFC) Rita Flaherty, dostawa 20 wyrzutni nastąpi zgodnie w początkowym planem.

W maju br. MON skierowało do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie 500 kolejnych wyrzutni. Według koncernu Lockheed Martin w grę wchodzi zaoferowanie Polsce ok. 200 zestawów. W listopadzie MON zawarło umowę na dostawę 218 połduniowokoreańskich zestawów K239 Chunmoo, których dostawy zaplanowano na lata 2023-27. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter @mblaszczak

PAP Regiony / MON

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy