Teatr Wierszalin nagrodzony podczas Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Spektakl „Dziady” w wykonaniu zespołu Teatru Wierszalin znalazł się wśród wyróżnionych Złotymi Ryngrafami. Nagrody wręczono podczas gali I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” (1.03), w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wziął w niej udział m. in. wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński

Tegoroczny festiwal odbywał się od  w dniach 22 lutego – 1 marca. Na stronie festiwalowej można było obejrzeć ponad 450 godzin różnych gatunków telewizyjnych wyprodukowanych i koprodukowanych przez Telewizję Polską. 

Ideą Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest „budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, promowanie na antenach Telewizji Polskiej i w serwisie TVP VOD treści tożsamościowych wyprodukowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego”. Jak podkreślają organizatorzy, nazwa nawiązuje do tytułu ostatniej książki – wywiadu papieża Jana Pawła II, której tematem jest „człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów „Ojczyzna”, „Naród”, „Europa”.

Spektakl wg poezji Adama Mickiewicza „Dziady. Noc pierwsza” i „Dziady. Noc druga” dostał Złoty Ryngraf podczas gali I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Nagrodę odebrał Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru i reżyser przedstawienia.

Przedstawienie nagrodzono za pokazanie styku, w którym mieszą się życie i śmierć, dobro i zło, światło i ciemność, a granica ta przebiega przez ludzkie serce – napisała jedna z recenzentek przedstawienia Benedykta Karolina Bauman.

Piotr Tomaszuk podkreśla, że dzięki Objazdowi Mickiewiczowskiemu, jaki od miesięcy prowadzi Teatr Wierszalin – ponad dziesięć tysięcy widzów mogło obejrzeć i dyskutować o przedstawieniu w sieci.

Na innym festiwalu nagrody otrzymał także aktor supraskiej sceny Rafał Gąsowski. Aktora doceniono za rolę Borna.

Nagrodzono go tytułami  BEST SUPORTING ACTOR i BEST VILLAIN za rolę Borna w „Dniu Gniewu” w reż. J. Raginisa-Królikiewicza.

Podczas gali wręczono także w sześciu kategoriach wyróżnienia, które nawiązują do pamiątek po poległych bohaterach narodowych. Zwycięzców wyróżnień wyłoniono spośród blisko 100 produkcji i koprodukcji tożsamościowych, które zostały wyprodukowanych w latach 2018-20 przez Telewizję Polską. Wręczono także trzy nagrody specjalne – Platynowe Ryngrafy.

 

 

Red. M.L.

Fot. Facebook Teatr Wierszalin

Teatr Wierszalin

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy