Terytorialsi pobierają wymazy od pracowników sezonowych

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają wymazy od pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie. Na plantacji borówek w powiecie sokólskim wymazy zostały pobrane już od 740 osób.

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi wypracowane zostały rozwiązania, umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie. Chodzi o obcokrajowców głównie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie. Minister Zdrowia dopuścił możliwość wykonania badania pod kątem koronawirusa pracownikowi sezonowemu, który jest ubezpieczony w KRUS bez ponoszenia kosztu badania przez zatrudniającego go rolnika/plantatora. Pokrywa je Skarb Państwa.

– Pracownicy sezonowi z zagranicy po przyjeździe do Polski muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Mogą w tym czasie wykonywać pracę w gospodarstwie rolnym, muszą poruszać się tylko i wyłącznie na jego terenie oraz w odpowiednim czasie przejść badanie pod kątem koronawirusa – wyjaśniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zaangażowanie podlaskich terytorialsów.

Za pobieranie wymazów od pracowników sezonowych w województwie podlaskim odpowiada 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Tylko na plantacjach borówki amerykańskiej Jerzego Wilczewskiego uruchomiono cztery punkty wymazowe. Ponad pięćset przeprowadzonych do tej pory badań nie potwierdziło zakażania SARS-CoV-2.

– Pobieranie wymazów to jeden z elementów naszej akcji „Trwała Odporność”. Oparliśmy się przede wszystkim na mobilnych zespołach wymazowych, w Białousach zorganizowaliśmy punkt „walk-thru” ze względu na większą liczbę pracowników sezonowych – mówił płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1. PBOT. – Spełniamy wszystkie wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego, tylko dziś wykonamy ok. 250 wymazów dodał.

Podlascy Terytorialsi od 31 marca br. pobierają próbki do badań na obecność koronawirusa.

W pierwszej kolejności wymazy pobierane były od osób objętych kwarantanną, następnie od pracowników domów pomocy społecznej. Aktualnie do tych grup dołączyli pracownicy sezonowi zatrudnieni w rolnictwie. Projekt jest realizowany we współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Mobilny punkt poboru wymazów metodą „walk-thru” polega na pobieraniu próbek w miejscu zatrudnienia pracowników sezonowych.

Badane osoby przechodzą przez następujące etapy: punkt wyczekiwania, punkt ewidencyjny, punkt pobierania wymazu i strefę dekontaminacji. Przy każdym z nich znajduje się tablica informacyjna w języku ukraińskim. To właśnie z Ukrainy pochodzi większość pracowników sezonowych w tym gospodarstwie. Za każdym razem, na koniec dnia pracy punktu, żołnierze z 4 pułku chemicznego w Brodnicy przeprowadzają dekontaminację osób i sprzętu. 22 lipca na plantacji borówek pracowały cztery zespoły wymazowe: dwa w Białousach i dwa w Słoi. W ciągu czterech dni na plantacji borówek pobranych zostało ponad 740 wymazów.Nie jest to jedyna plantacja w województwie podlaskim objęta projektem pobierania wymazów. W dalszym ciągu Terytorialsi pobierają też wymazy od osób przebywających na kwarantannie.

 

Red. M.L.

Fot. PUW / DWOT

PUW / 1PBOT

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy