Terytorialsi przeszli sprawdzian z przywództwa w międzynarodowym środowisku


Terytorialsi przeszli sprawdzian z przywództwa w międzynarodowym środowisku

Przez trzy tygodnie podlascy terytorialsi, wspólnie z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO, szkolili się w obszarze dowodzenia pododdziałem wielkości sekcji i plutonu. Szkolenie odbywało się według standardów obowiązujących podoficerów Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Kurs Potential Non- Commissioned Officer adresowany jest do kandydatów na podoficerów w brytyjskich Siłach Zbrojnych. Jego celem jest teoretyczne, mentalne i praktycznie przygotowanie dowódców szczebla sekcji i plutonów.

Szkolenie składało się z dwóch modułów: teoretycznego oraz praktycznego. Podczas pierwszego z nich uczestnicy zapoznawali się m.in. z teorią przywództwa, zasadami opracowywania dokumentów dowodzenia oraz podstawami nawigacji lądowej. Ta faza wypełniona była także ćwiczeniami fizycznymi, których celem było przygotowanie do współdziałania pomiędzy uczestnikami, ale także odporności i wytrzymałości indywidualnej.

Na moduł praktyczny poświęcone było 2/3 czasu całego kursu. Podczas tego etapu w praktyce sprawdzania była umiejętność dowodzenia sekcją, ponieważ stanowiska dowódcy oraz zastępcy podlegały stałej rotacji. Od początku do końca odbywał się w warunkach poligonowych. Żołnierze bytowali w tymczasowych schronieniach, bez dostępu do bieżącej wody. Zapasy były dostarczane do punktów podjęcia, z których szkolący się musieli transportować je do bazy. Kursanci musieli wykonywać stawiane zadania poddani fizycznemu zmęczeniu potęgowanym przez zmienne warunki pogodowe (od upałów poprzez ulewne deszcze) i niedobór snu.

W kursie wzięło udział 50 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Polski oraz Stanów Zjednoczonych

Jego organizatorami byli żołnierze The Royal Dragoon Guards. Jest to pułk brytyjskich wojsk lądowych, który specjalizuje się w prowadzeniu działań rozpoznawczych. W Polsce stacjonuje w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Było to kolejne wspólne przedsięwzięcie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz The Royal Dragoon Guards. W ciągu ostatnich miesięcy polscy i brytyjscy żołnierze wspólnie zorganizowali kurs dla podoficerów młodszych WOT. Brali także udział w szkoleniu z walki w terenie zurbanizowanym.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy