Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową w Ciechanowcu

Była to pierwsza taka uroczystość w historii Ciechanowca, a jednocześnie czterdziesta szósta od momentu utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie podlaskim

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej powiększyła się o ponad 70 żołnierzy. Blisko 50 z nich to osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia wojskowego, a pozostali to, powracający do czynnej służby, żołnierze.

Wśród nowo zaprzysiężonych są m.in. 7- krotna medalistka mistrzostw Polski w kajakarstwie klasycznym, mistrz Polski w boksie tajskim, judoka, byli funkcjonariusze służb mundurowych, a także urzędnicy samorządowi oraz uczniowie.

„W historii naszego państwa wojsko zawsze zajmowało szczególne miejsce – stanowiąc symbol oddania Ojczyźnie i Narodowi. Dziś Wy-ochotnicy, którzy zdecydowaliście się służyć w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – składając przysięgę, stajecie się żołnierzami Wojska Polskiego” – napisał w liście wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Powiaty wysokomazowiecki oraz zambrowski to rejon, w którym rozwijany jest nowy pododdział 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Dziś budujemy silne i nowoczesne Siły Zbrojne, również w najbliższej okolicy-15 batalion lekkiej piechoty w Dąbrowie Moczydły w powiecie wysokomazowieckim, czeka na kandydatów do służby z tej ziemi, którzy dołożą małą, lecz bardzo istotną cegiełkę do wzmocnienia bezpieczeństwa naszego regionu – powiedział płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W niedzielę 26 marca przypada 70. rocznica procesu, w którym skazany na karę śmierci został mjr Kazimierz Kamieński ps. „Huzar”.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którą „Huzar” dowodził.

– Życiorys „Huzara” jest przykładem postępowania i drogowskazem dla nowego pokolenia żołnierzy (…) – jestem przekonany, że będą postępować zgodnie z punktem CREDO Terytorialsa „będę stał na straży wartości, o które walczyli moi patroni” – podkreślił płk Mieczysław Gurgielewicz.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec. W uroczystości udział wzięli także uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

Dla wszystkich nowo powołanych do służby jest to początek drogi. Od kwietnia rozpoczną cykl szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku) w poddziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Dąbrowie Moczydły, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

W tym roku powołania do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowane są jeszcze w maju, czerwcu, wrześniu i grudniu.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty oraz trzech samodzielnych kompani. Dowódcą brygady jest płk Mieczysław Gurgielewicz.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy