Unikatowy zabieg w białostockiej Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej

Chirurdzy z UDSK w Białymstoku wykonali unikatowy na skalę Europy zabieg rekonstrukcyjny masywnej, wrodzonej deformacji kręgosłupa u 13-letniego chłopca

Zespół chirurgów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, złożony z ortopedów i neurochirurga, wykonał unikatowy na skalę nie tylko Polski, ale i Europy, zabieg rekonstrukcyjny masywnej, wrodzonej deformacji kręgosłupa u 13-letniego chłopca.

Dziecko urodziło się z zespołem wad wrodzonych. Jednym z komponentów był nieprawidłowo zbudowany kręgosłup – zaburzenia jego budowy wynikające z nieprawidłowego rozwoju w trakcie rozwoju embrionalnego. W trakcie wzrostu i rozwoju dziecka doszło do szybkiej progresji skrzywienia z uciskiem na rdzeń kręgowy. Wada postępując powodowała co raz większą deformację kręgosłupa oraz stenozę kanału kręgowego z objawami neurologicznymi.

Operacja została wykonana 12 maja. Trwała prawie 13 godzin. W trakcie zabiegu usunięto 3 kręgi szczytu skrzywienia, wypreparowano, uwolniono ze zrostów i oczyszczono rdzeń kręgowy na długości około 8 cm. Najbardziej newralgiczną i stresową częścią zabiegu było skorygowanie deformacji kręgosłupa z ponownym, prawidłowym ułożeniem wypreparowanego rdzenia kręgowego w kanale kręgowym.

Operację zakończyliśmy po prawie 13 godzinach osiągając sukces – mówi dr Paweł Grabala, główny operator zabiegu. – Odtworzyliśmy balans kręgosłupa, likwidując tym samym deformację. Odbarczyliśmy uciśnięty rdzeń kręgowy i nie pojawiły się żadne komplikacje neurologiczne. Wręcz przeciwnie – w trakcie pobytu w Klinice, w okresie pooperacyjnym stan neurologiczny pacjenta poprawił się. Powodzenie zabiegu było możliwe dzięki pracy zespołowej: anestezjologa prowadzącego znieczulenie od początku do końca zabiegu, ortopedów, neurochirurga, pielęgniarek anestezjologicznych oraz instrumentariuszek – podkreśla dr Paweł Grabala.

Red. M.L.

Fot. UDSK w Białymstoku

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy