Uwaga na wiosenne przymrozki w Podlaskiem


Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Patrząc na aurę za oknem, trudno nie zgodzić się z tym powiedzeniem

Taki mamy klimat. Zobacz naszą dzisiejszą relację:  Taka wiosna…

Pogoda nas nie rozpieszcza. Po kilku ciepłych dniach czekają nas wiosenne przymrozki. IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach w województwie podlaskim. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów.

RSO: Miejscami na przeważającym obszarze prognozowany jest spadek temperatury powietrza od -4°C do -1°C. Przy gruncie od -7°C do -2°C. Temperatura maksymalna wyniesie od 5°C do 8°C.

Ważne od godz. 23:00 dnia 23.04.2021 r., do godz. 08:00 dnia 27.04.2021 r.

Jak ochronić rośliny przed przymrozkami?

Przymrozki mogą przyjść aż do połowy maja. Okres ten nazywany jest „trzema ogrodnikami” lub „zimnymi ogrodnikami”. Wtedy najwięcej młodych pąków bądź kiełkujących siewek zostaje uszkodzonych przez niskie temperatury i zamiera, co skutkuje brakiem kwiatów oraz plonów warzyw i owoców. Dlatego jeśli już posadziliście kwiaty, zioła czy inne roślinki na balkonie lub w ogrodzie, warto je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszą metodą, by ustrzec rośliny przed przymrozkami jest ich okrywanie. Można w tym celu użyć białej agrowłókniny, tektury falistej, dekoracyjnych szklanych kloszy, lub folii bąbelkowej. Przysłaniami nimi rośliny ok. godzinę przed zachodem słońca. Zdejmujemy je z samego rana. Jeśli natomiast trzymamy rośliny w pojemnikach, warto umieścić je przy murku lub ścianie budynku, która w nocy oddaje ciepło nagromadzone za dnia.

Red. M.L.

Fot. Pixabay

RSO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy