Uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej

Nie da się ukryć, że rolnictwo w naszym kraju pełni bardzo istotną rolę. Polityka rolna budzi jednak kontrowersje i nie zawsze spotyka się z powszechnym poparciem – zwłaszcza głównych zainteresowanych, czyli rolników. Politycy zachęcają więc wszystkich gospodarzy do wspólnej debaty nad planowaniem przyszłości rolnictwa w Polsce.  

 

Od 2014 roku realizowany jest program rolny pod tytułem ,,Silne rolnictwo, Zdrowa żywność, Nowoczesna wieś’’

Obecnie trwają prace nad powstaniem II wersji planu strategicznego. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło Konsultacje Planu Strategicznego, który ma być oparty na 15 zaleceniach kierunkowych, przekazanych przez Komisję Europejską.

Link do transmisji z konferencji prasowej: https://www.facebook.com/Podlaskie24/videos/835716990345626/

W sobotę, 13 marca, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Krzysztofa Jurgiela.

Byłemu Prezydentowi Białegostoku, obecnie Posłowi do Parlamentu Europejskiego, towarzyszył Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Zostały zaprezentowane uwagi i opinie na temat Krajowego Planu Strategicznego wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Po pierwsze, plan powinien przewidywać realizację zadań wynikających ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju była przyjęta w lutym 2017 roku i tam mamy 21 działań strategicznych, które po części zostały zrealizowane, ale powstały inne i dlatego plan w mojej ocenie powinien być kontynuowany” – poinformował Krzysztof Jurgiel.

Poseł do PE poruszył także kwestię powołania pełnomocnika do spraw związanych z zarządzaniem funduszami dla rolnictwa z Polityki Spójności. Kolejne postulaty dotyczyły realizacji Paktu dla Obszarów Wiejskich z maja 2018 roku oraz programu AKIS – koordynatorem miałby zostać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Krzysztof Jurgiel przedstawił także uwagi dotyczące dwóch filarów interwencji.

Chodzi o interwencje rynkowe i interwencje związane z dopłatami bezpośrednimi oraz rozwoju wsi.

„Przewidziano, zgodnie z projektem rozporządzenia, że mamy tu trzy główne cele, a więc modernizacja, sprawa ochrony środowiska oraz rozwoju obszarów wiejskich. Postulujemy, aby rozwój był finansowany zwłaszcza ze środków Polityki Spójności”

Kazimierz Gwiazdowski poinformował natomiast, że sami zainteresowani – rolnicy – zgłosili wiele uwag dotyczących m.in. nowego programu ,,Ekoschematy’’. Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP zaznaczył jednak, że przystąpienie do programu nie jest obowiązkowe. Niewykorzystane środki z Unii Europejskiej będą zwracane. W tej chwili prowadzone są także rozmowy z rolnikami na temat ,,Dobrostanu zwierząt’’ – celem jest rozszerzenie programu również na indyki i konie. Jak poinformował Kazimierz Gwiazdowski, największe obawy budzi kwestia zagospodarowania obszarów, zatem nowe propozycje zostaną przedstawione w połowie czerwca.

 

Na szczegóły odnośnie spraw spornych rolnicy z Podlasia będą musieli więc jeszcze poczekać.

Krzysztof Jurgiel zachęca natomiast wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych do aktywnego udziału w prowadzonych konsultacjach dotyczących Planu Strategicznego. My za to zachęcamy Was do obejrzenia transmisji na żywo z konferencji prasowej i do podzielenia się opinią w komentarzu.

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Maciej Walesiuk

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy