W BCO przeprowadzono pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego

W Białostockim Centrum Onkologi (29.04) przeprowadzono pierwsze operacje z wykorzystaniem lasera holmowego. To urządzenie zapewnia dużą skuteczność leczenia pacjentów cierpiących z powodu kamieni nerkowych, oraz rozrostu prostaty. Po zabiegu pacjent szybko dochodzi do zdrowia, a w szpitalu przebywa zaledwie jeden dzień

BCO planuje kupić taki laser. Na razie jest na etapie testowania użyczonego sprzętu, który gwarantuje małą inwazyjność zabiegu. Urolodzy szkolili się pod okiem dr. Michała Suta, specjalisty urologa ze szpitala MSWiA w Gdańsku, eksperta w używaniu lasera holmowego. 

– Zakup lasera holmowego i giętkich ureterorenoskopów do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli nam urologom leczyć w sposób mało inwazyjny choroby nowotworowe nerek i pęcherza moczowego. Brodawczakowate guzy nerek, w początkowym stopniu zaawansowania, można leczyć w sposób mało inwazyjny, zaoszczędzając całą nerkę. Przy użycia giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki i w sposób precyzyjny i selektywny zniszczyć guz. Podobną procedurę leczniczą można zastosować w przypadku guzów pęcherza moczowego. Nowoczesny laser holmowy cechuje mała inwazyjność zabiegu, mała ilość powikłań, szybkie gojenie tkanek i regenerację organizmu po zabiegu, wysoką skuteczność i możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia – podkreśla dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.

Dr Michał Sut specjalizuje się w urologii endoskopowej, głównie w leczeniu przerostu prostaty metodą enukleacji laserowej, minimalnie inwazyjnym leczeniem kamicy nerkowej i moczowodowej, oraz diagnostyką nowotworów prostaty. Ma również doświadczenie w laparoskopowej chirurgii nerki.

Jakie są korzyści z wykorzystywania lasera w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (enukleacja HoLEP) i leczeniu kamicy układu moczowego?

– Istnieje wiele laserów medycznych. Część z nich wykorzystywana jest także w urologii. Laser holmowy jest najbardziej uniwersalnym laserem, a jednocześnie wysoce efektywnym narzędziem. Poza wskazaniami onkologicznymi, o których mówił pan doktor Ciemerych, laser ten można wykorzystywać także aby wysoce skutecznie pomóc pacjentom cierpiącym z powodu kamieni nerkowych, oraz rozrostu prostaty prowadzącym do problemów z oddawaniem moczu czy zatrzymaniem moczu. Wysokiej mocy laser holmowy pozwala na usuwanie nawet dużych kamieni minimalnie inwazyjnie. Bez potrzeby nacięć czy nawet wkłuć przezskórnych – mówi dr Michał Sut. – Lasera holmowego będziemy używać także w celu enukleacji prostaty, czyli najefektywniejszego zabiegu w tej grupie, w trakcie którego znowu bez potrzeby jakichkolwiek cięć przez skórę możemy usunąć rozrośniętą prostatę bez względu na jej rozmiar. Oba zabiegi można przeprowadzać w trybie chirurgii dnia jednego, a nawet ambulatoryjnie – dodaje dr Michał Sut.

Pododdział Urologii BCO funkcjonuje od września 2020 roku.

Zapewnia kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet. Od 1 marca 2020 roku, czyli od momentu obowiązywania umowy z NFZ, z zakresu urologii wykonano ok. 140 zabiegów, natomiast w I kwartale bieżącego roku 115.

W BCO działa także poradnia urologiczna. 

Tylko w minionym roku urolodzy udzielili ponad 2700 porad, to czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2019 (650 porad). Na wizytę u specjalisty wymagane jest skierowanie.

 

Red. M.L.

Fot. BCO

Monika Mróz / Białostockie Centrum Onkologii

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy