W białostockich autobusach pojawią się mobilne biletomaty


255 urządzeń zostanie uruchomionych w pierwszej połowie przyszłego roku. W czwartek (11 lipca) prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał umowę na dostawę urządzeń wraz z oprogramowaniem i prowadzeniem usługi sprzedaży biletów.

W ramach podpisanej z firmą Pixel Sp. z o.o. z Bydgoszczy umowy, wykonawca ma dostarczyć, zainstalować i uruchomić w białostockich autobusach mobilne biletomaty. W drugim etapie zadania – przez 96 miesięcy będzie prowadził na dostarczonych urządzeniach usługę sprzedaży biletów. Wartość zainstalowanych urządzeń i oprogramowania to ponad 12 mln zł. Całkowita wartość zamówienia wraz z kosztem ośmioletniej obsługi to ponad 22,9 mln zł.

W ramach umowy w każdym białostockim autobusie zainstalowany zostanie jeden biletomat. W sumie – 255 samoobsługowych urządzeń, które będą pełniły funkcję terminali sprzedażowych systemu Białostockiej Karty Miejskiej. Płatności za bilet można będzie dokonywać zarówno przy pomocy kart miejskich, jak i innych nośników zbliżeniowych, na których będzie możliwość zakodowania biletu z oferty Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Biletomat umożliwi także płatności telefonem komórkowym. Obsługa płatności będzie bezgotówkowa, realizowana za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych, a zakupiony bilet będzie przypisany do tokenu numeru karty, którą za niego zapłacono. Do kontroli posłużymy się kartą płatniczą, tak jak Białostocką Kartą Miejską.

 

Obsługa automatu dostępna będzie w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim

 

W biletomacie będzie można także zakodować na karcie miejskiej produkty zakupione przez sklep internetowy BKM. W przypadku, gdy biletomat będzie nieużywany, na jego ekranie będą wyświetlane rzeczywiste godziny odjazdów z najbliższego przystanku, w kierunku którego zmierza pojazd.

Mobilne biletomaty ułatwią białostoczanom korzystanie z transportu miejskiegoTo kolejny element, którym chcemy przekonać mieszkańców do rezygnacji z samochodów i korzystania z komunikacji miejskiej” – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

 

Zakup biletomatów realizowany jest w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Na jego realizację Miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln 225 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone nie tylko na nowe biletomaty, ale także na przebudowę ulic (m.in. Wiosennej, Prezydenta R. Kaczorowskiego, Legionowej, Klepackiej), zakup 20 szt. niskoemisyjnych autobusów (2 już zostały dostarczone, a 18 pojawi się na ulicach jesienią), wiaty przystankowe i rozbudowę systemu nowoczesnej informacji pasażerskiej (zapowiedzi głosowe, tablice na przystankach).

W ramach projektu Miasto zamierza również kupić 24 biletomaty stacjonarne, które mają być zainstalowane na przystankach.

 

 

 

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy