W Białymstoku powstanie rządowe centrum – punkt pomocy Polakom z Białorusi

Białystok. W Białymstoku powstanie rządowe centrum – punkt pomocy Polakom z Białorusi  zapowiedział na konferencji prasowej 10 maja minister Jan Dziedziczak – pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

W spotkaniu uczestniczyli również: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM Jan Badowski.

Chcemy, by Białystok był centralnym punktem pomocy Polakom z Białorusi, którzy zdecydują się przekroczyć granicę. By tu mogli otrzymać, w jaki sposób się w Polsce zaaklimatyzować, jak otrzymać wsparcie w odnalezieniu swojego miejsca w ojczyźnie – mówił Jan Dziedziczak.

Cieszę się, że pan minister dostrzegł tę naturalną rolę Białegostoku. Tu od lat działają stowarzyszenia, które mają kontakty nie tylko z Polakami z Białorusi, ale także na Litwie, Łotwie, Estonii, trochę w mniejszym stopniu na Ukrainie.

Nie muszą tego tworzyć od nowa. Przy dodatkowych środkach wsparcia ze strony rządu ta pomoc będzie bardziej efektywna niż gdyby miała być kierowana z innych części Polskimówił Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji narodowej.

Z ubolewaniem stwierdzamy, że sytuacja polityczna, która wykształciła się na Białorusi po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku ograniczyła intensywność kontaktów w ramach współpracy polsko-białoruskiej .- powiedział Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski.

Wojewoda podlaski zaznaczył jak ważne jest wydawanie Kart Polaka. Przypomniał, że Podlaski Urząd Wojewódzki jest jedynym urzędem wojewódzkim, który wydaje Kartę Polaka obywatelom białoruskim o polskich korzeniach. Poinformował, że drugiej połowy 2017 r. gdy urząd wydaje Karty Polaka, wydał ich ponad 5,7 tys.

 

 

Red. OKO/LM

Fot. Podlaskie24.pl /PUW

PUW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy