W Brańsku powstał mural z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim

W Brańsku powstał mural z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim

Grafika mieści się na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza 39 i upamiętnia wizytę w mieście tego niezwykłego gościa. Uroczysta prezentacja muralu, którego powstanie wsparło Województwo Podlaskie, miała miejsce w niedzielę, 17 lipca.

– Ten mural to dobry przykład nowoczesnego patriotyzmu. To żywa lekcja historii, która dzisiaj jest niezwykle potrzebna – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, dziękując pomysłodawcom przedsięwzięcia.

Jak podkreślił, zarząd województwa zawsze z chęcią wspiera i będzie wspierał tego typu inicjatywy patriotyczne i niepodległościowe.

Unikalny obraz

Bohater malowidła, gen. Jan Henryk Dąbrowski (1755-1818) znany jest przede wszystkim jako twórca Legionów Polskich we Włoszech, którym Józef Wybicki zadedykował jedną ze swoich pieśni, będącej dziś polskim hymnem narodowym – „Mazurek Dąbrowskiego”. Ale to także uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, w której czasie odwiedził Brańsk (dokładnie 19 i 20 kwietnia 1794 r.). Właśnie ta historyczna scena wjazdu do miasta jest tematem muralu.

– Jest to unikalny, nigdzie niespotykany wizerunek Jana Henryka Dąbrowskiego w mundurze, który został zrekonstruowany na podstawie przepisów mundurowych z tamtego okresu. Wszyscy go znamy jako generała, a w roku 1794 jeszcze generałem nie był, był wicebrygadierem – wyjaśniał znany historyk Zbigniew Romaniuk.

Na pierwszym planie, plecami do odbiorcy umiejscowiony jest także Michał Hieronim Starzeński – hrabia i starosta brański w latach 1774-1794.

„Marsz, marsz Dąbrowski…”

Z kolei ks. Robert Figura, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie, który dokonał poświęcenia malowidła zauważył, że jego powstanie wiąże się z trzema ważnymi rocznicami.

– To nie tylko 228. rocznica pobytu Jana Henryka Dąbrowskiego w Brańsku, ale także 225. rocznica napisania „Mazurka Dąbrowskiego” i 95. rocznica uznania pieśni za hymn narodowy – zaznaczył.

Brański mural powstał na zamówienie Stowarzyszenia Kultury Podlaskiej. Namalował go Piotr Topczyłko z vincimaluje.pl.

Red. M.L.

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy