W gminach Krasnopol i Szumowo powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne

W gminach Krasnopol i Szumowo powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne. W piątek (23.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku podpisano w tym celu umowy

Podpisy na dokumentach złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wójtowie Karol Szrajbert i Jarosław Cukierman.

– Program, realizowany wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej od 2019 r., cieszy się w naszym regionie dużym zainteresowaniem. To odpowiednio szósta i siódma umowa na powstanie COM w województwie podlaskim – mówił wojewoda Paszkowski.

Kwota dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego wynosi ponad 2,6 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to marzec 2024 r.

– Gmina Krasnopol, jak wiele miejsc w Polsce, boryka się z problemami demograficznymi. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, trzykrotnie aplikowaliśmy, aby uzyskać fundusze na stworzenie Centrum. Za każdym razem wojewoda pozytywnie opiniował nasz wniosek. Dofinansowanie udało się uzyskać za trzecim razem, z czego się bardzo cieszymy. (…) Centrum powstanie w budynku z 1924 r., który do końca lat 90. pełnił rolę szkoły podstawowej i wiąże ze sobą pewne wspomnienia, sentymenty mieszkańców. Powierzchnia obiektu to ponad 400 metrów kwadratowych – powiedział wójt gminy Krasnopol Karol Szrajbert.

W gminie Szumowo COM powstanie w miejscowości Pęchratka Polska, także w budynku byłej szkoły podstawowej. Pomoc znajdzie tutaj 20 osób z niepełnosprawnościami: dla pięciu z nich będzie to miejsce całodobowego zamieszkiwania, zaś dla piętnastu miejsce pobytu dziennego.

–  Na terenie ośrodka powstanie także altana, siłownia zewnętrzna, ogródek, aby podopieczni mieli dodatkowe zajęcie obok codziennej rehabilitacji – dodał wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman. Dofinansowanie wyniosło ponad 2,8 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2024 roku.

Obecnie na terenie województwa podlaskiego w ramach Programu realizowane są 4 inwestycje w gminach Perlejewo, Drohiczyn, Ciechanowiec i Stawiski. W gminie Łapy realizacja inwestycji została zakończona. Centrum zlokalizowane w Daniłowie Dużym zostało otwarte w dniu 1 lutego 2022 roku.

Centrum przeznaczone jest do jednoczesnego pobytu 18 osób, w tym 12 miejsc przystosowane jest do pobytu całodobowego, a 6 miejsc do pobytu dziennego.


1 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy