W Michałowie rusza pierwsza w Polsce szkoła disco polo

Ma zapewnić młodym ludziom warunki do rozwijania swoich pasji i zamiłowań a przy tym możliwość zdobycia wykształcenia i zdania matury. W szkole średniej w Michałowie powstanie pierwsza w Polsce szkoła disco polo!

Klasa o profilu estradowym to z jednej strony sposób na przyciągnięcie uczniów, ale też propozycja dla tych, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych na przyszłość.

„Naszym głównym celem jest tworzenie młodym ludziom warunków do rozwijania swoich pasji i zamiłowań oraz możliwości zdobycia wykształcenia średniego i zdania matury. Dlatego dzięki wsparciu praktyków i przy współpracy z wytwórnią Green Star zdecydowaliśmy się w LO w Michałowie klasy o profilu „estradowym”” – tłumaczył burmistrz Michałowa.

Gmina Michałowo z dniem 1 września 2019 przejęła od Powiatu Białostockiego upadającą Szkołę Średnią, w której było tylko 24 uczniów. Mimo od razu podjętych działań i stworzeniu nowych kierunków, takich jak mechanicznych i budowlanych, nie odniosło to spodziewanych rezultatów. W związku z tym dokonano dogłębnej analizy sytuacji demograficznej, kryteriów jakimi kieruje się młodzież przy wyborze szkoły oraz sieci i rodzajów szkół na Podlasiu i w Polsce, czyli oferty edukacyjnej.

„W wyniku tego doszliśmy do wniosków, iż szkoła musi być skierowana do młodzieży, która nie ma sprecyzowanych planów zawodowych na przyszłość, bowiem renomowane „ogólniaki” przyciągają już przyszłych lekarzy, prawników, czy architektów. Jednocześnie szkoła musi być wyjątkowa, prowadzić edukację w tym kierunku, w którym żadna inna placówka nie prowadzi, jedyną w kraju, a co najważniejsze, atrakcyjną dla młodzieży. Zarazem nie może być to szkoła „sztuczna”, czyli musi wyrastać z tradycji Podlasia, z tego, w czym jesteśmy silni i z czego kojarzeni” – argumentują pomysłodawcy.

„Każda muzyka ma swoich miłośników. Ja zostałem wychowany na starym polskim rocku i to jest moje pokolenie. Jeżeli ktoś mnie zapyta, jaką muzykę lubię, to oczywiście odpowiem, że stary polski rok. Ale jeżeli ktoś mnie zapyta, przy czym się najlepiej bawię, odpowiem, że disco polo. Duża nisza nie jest zagospodarowana. Kiedy dziś ktoś chce założyć zespół, musi szukać w Internecie, jak to zrobić, jak miksować i zaczyna się tzw. chałupnictwo. Dlatego chcemy dać profesjonalną wiedzę. Mamy imprezy i chcemy, żeby ktoś to profesjonalnie obsługiwał”  – uzupełnił włodarz Michałowa.

Taniec, muzyka, śpiew, konferansjerka, technika studyjna, technika sceniczna – placówka zaoferuje wiele zajęć – zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych, pozalekcyjnych. Jednym z „wykładowców-praktyków” w nowo utworzonej szkole będzie Marcin Miller z zespołu Boys.

„Nigdy nie spodziewałem się, że muzyka disco polo urośnie do takiej rangi, że powstanie szkoła ucząca tej dziedziny. Paradoksem tej muzyki jest to, że ludzie inteligentni, kulturalni, dobrze wychowani uważali, że jesteśmy kiczowaci, że muzyka disco polo jest synonimem kiczu. Paradoksem jest to, że od trzydziestu lat disco polo utrzymuje się na rynku muzycznym, bryluje na salonach i jest najbardziej lubianą i potrzebną muzyką, która przyciąga największe rzesze słuchaczy” – zauważył muzyk.

Podobną opinię wyraził Roman Czepe, wicestarosta powiatu białostockiego.

„Ludzie kulturalni, dobrze ułożeni nie pogardzają disco polo. Ludzie pseudo kulturalni i pseudo inteligentni, którzy chcą się wybić, pogardzają nią. Nie ukrywam, że muzyka disco polo była mi odległa, ale kiedy byłem za granicą, w Niemczech, tam moi znajomi słuchali czegoś na wzór disco polo. Każdy kraj ma swoje disco narodowe, lokalne. Przestańmy mieć kompleksy” – zaapelował Roman Czepe.

„To dobry pomysł na przyciągnięcie uczniów do naszej szkoły, bo jak wiadomo nie szczyci się ona wieloma uczniami. To jest ciekawe, bo to jest coś nowego. Dużo osób słucha muzyki disco polo. Mamy nadzieję, że dużo osób przyjedzie do naszej szkoły” – mówili uczniowie.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy